פריזמה – אפליקציות אינטרנט על הדסקטופ

11 מאי 2009

prism-logoפריזמה (Prism) הוא פרוייקט נוסף של מעבדות מוזילה, בית היוצר של פיירפוקס, בין השאר. מדובר בכלי המאפשר "לתלוש" אתרים מהדפדפן אל סביבה חלונאית מבודדת, ובכך להפוך אפליקציות רשת למשהו הדומה לאפליקציית דסקטופ. מיועד פחות לאתרי תוכן ויותר עבור כלים, מערכות תקשורת, מערכות בקרה וכדומה. אני אדגים כאן בעיקר על ג'ימייל.

הפרוייקט זמין בגרסאות ניסוי שונות כבר מאז אוקטובר 2007 , ועכשיו הוא שוחרר בגרסת ביטא 1.0. יש גרסה עצמאית וגרסה המוטמעת כתוסף לפיירפוקס. בינתיים הספיקו גוגל להטמיע בדפדפן שלהם Chrome תכונה דומה מובנית. למעשה, כמעט כל מה שייאמר כאן תקף גם לכרום.

למה צריך את זה?
הציור המוכר של הענן מתרשימי האינטרנט של העשור הקודם עושה קאמבק עם השם המפתיע "ענן". כולם מדברים על הקלאוד הזה, ועל איך הפעילות הדסקטופית שלנו עולה אל הרשת. במקביל – גם הרשת יורדת אל הדסקטופ שלנו.

כך או כך – לאפליקציית דסקטופ יש יתרונות נוחים לעומת אפליקציה הרצה בדפדפן:

 1. טוויט שקיבלתי לא מזמן שואל "במה זה שונה מלשים קיצור דרך על הדסקטופ"?
  אז באמת מדובר קודם כל בגישה מהירה. קיצור דרך בכל מקום שתרצו – על הדסקטופ, בתפריט התחל, ב-Quick Launch של XP, ב-Dock של מק, ב-TaskBar של Windows 7.
  אבל את זה אפשר לעשות גם בלי פריזמה, עם קצת מאמץ.

 2. אתר המופעל בפריזמה הוא יישום עצמאי. זה אומר:
  א) שהוא לא תלוי ביציבות של הדפדפן הראשי (בכרום גם ככה כל טאב הוא יישום עצמאי)
  ב) שכל ה-cookies הם עצמאיים לפי אפליקציה. כך למשל אני יכול ליצור שתי אפליקציות טוויטר ובכל אחת להיות מזוהה כמישהו אחר, בלי שאצטרך לבצע log-out ו-log-in מחדש.
 3. Minimize to tray – תכונה שנוספה באחת הגרסאות האחרונות של פריזמה. אם אני חי בתוך הג'ימייל שלי, אני צריך אותו תמיד פעיל וזמין, אבל שלא יפריע. אז אני מצמצם אותו ל-tray (ליד השעון) ומפעיל אותו בלחיצה, בלי שאצטרך לטעון אותו מחדש. גם אם אני אפעיל את האפליקציה מקיצור הדרך על הדסקטופ, היא תדע להיפתח מה-Tray אם היא נמצאת שם.
  טיפ למשתמשי windows 7 – כיוון שה-taskbar הוא גם סרגל קיצורים, כדאי למקם שם את קיצור הדרך לאפליקציה. כך לחיצה אחת תפתח את האפליקציה ולחיצה חוזרת תסגור אותה (למעשה תמזער אותה ל-tray). קיבלנו כפתור on-off למייל שלנו, ושוב – בלי טעינה.

 4. כפתור home לאפליקציה – פריזמה משלבת סרגל ניווט קטן בראש החלון. כך יש לי כפתור זמין שמחזיר אותי ל-inbox של המייל, או לעמוד ה-stream של טוויטר/פייסבוק, או לדשבורד של אנאליטיקס.
  בג'ימייל זה מחזיר ל-Inbox בלי לטעון כלום, ואף גולל למיקום בו עצרתי ברשימת המיילים. פשוט ככה מתוכנן ג'ימייל מלכתחילה.
 5. התנהגות חלונאית בקישורים – אפליקציית פריזמה היא דפדפן בסופו של דבר, אבל ההתנהגות מנסה לחקות אפליציית חלונות. זה מתבטא בעיקר בהתנהגות של קישורים:
  א) קישורים חיצוניים נפתחים בטאב של הדפדפן הראשי כדי למנוע תאגיד טאבים מתמרד על האפליקציה.
  ב) פופאפים נפתחים כחלונות של האפליקציה. בחלונות יש לזה משמעות בהתנהגות של ה-taskbar. אם אני קורא הודעה בג'ימייל ומחליט להוציא אותה לפופאפ (יש כפתור קטן בפינת ההודעה שעושה את זה) – אז הפופאפ מוצג ב-windows כאילו זה חלון משנה של האפליקציה, ולא חלון דפדפן.
 6. אתראות – אתרים שיחליטו להתאים את עצמם לעבודה גם כאפליקציית דסקטופ, יטמיעו יכולות של אתראות לדסקטופ. הדוגמה הקלאסית – אם הג'ימייל ממוזער ל-tray, שיציג לי חלונית כשמגיע מייל חדש.
  כרגע כל הנושא הזה לא מתועד עבור מפתחים, אבל מתיו גרטנר , היועץ של הפרוייקט, מפנה אותי לבלוג שלו ולקבוצות הדיון כדי להתעדכן.

 7. אינטגרציה עם קישורים מיוחדים – האמת שאת זה לא הצלחתי לזהות היכן מממשים, אך באתר נאמר שאפשר, למשל, לשייך קישורי מייל (mailto) כך שייפתחו באמצעות אפליקציית המייל.

בשורה התחתונה – אני מאד מאמין בכיוון הזה ומקווה שהתחום יתפתח.

ובהקשר אחר – האתר של פריזמה עשוי ממוקד מאד ומעוצב יפה. סחתיקה+מע"מ. http://prism.mozilla.com/

תגובות

מאת shvilam:

התוספות של הדפדן
כול התוספות של הדפדן לא עובדות במצב הזה
וחבל מאוד

מאת Bad monkey:

Have a look at bubbleshq.com

האמת שראיתי את הכלי הזה סמוך ליציאתו ולא הבנתי בכלל מה מעניין בו בכלל. כעת הצלחת לסקרן אותי, רק שעדיין נשמע לי בזבזני להחזיק את גימייל למטה או את טוויטר כאשר הם יכולים לשבת חלק מהדפדפן שלי.

זה מתאים לאפליקציות יותר מאשר אתרים.
כאשר מפתחי אתרים ילמדו לנצל את יכולות סביבה זו, וסביבה זו תתפתח יותר, יש מצב שיהיה לנו כאן דבר מעניין מאוד.

מאת קורינה:

מזל טוב על הבלוג העצמאי.
לא הצלחתי למצוא כתובת מייל, מה שקורין 'צרי קשר'.
ודווקא רוצה.
אפשר?

מאת בורסה:

אט אט אנשים כבר לא מתקינים תוכנות….אלא הכל WEB…לצערי :(

מאת משתמש אנונימי (לא מזוהה):