קופסת קקה

14 יולי 2004

ידידה שלי, עובדת בתחום ההפקות לטלויזיה, אמרה לי ש"לא מוציאים לשידור בלי לעשות Shit-Box". הנחתי שלא מדובר בסוג של קופסת הפתעה, ושאלתי לפשר הביטוי. אז ככה: שיטבוקס זה רמקול פושט של טלויזיה.

דמיינו את אולפן הפקות הסאונד, עם הסאבוופר 18 אינטש ומערכת דולבי סראונד עם סבך של חוטי פלטינה מחברים את הכל. איזה צליל…. כמה נפלא…. איך זה מוסיף לחוויית הצפייה.
עכשיו דמיינו את הטלויזיה שלי בחדר השינה, עם הרמקול היחיד שיושב בתוך הפלסטיק, ופונה משום מה אחורה, אל הקיר. שיטבוקס אמיתי.

והמסר ברור: אם לא בדקת את המוצר כמו משתמש אמיתי – לא בדקת את המוצר.

והנה עוד אנקדוטה באותו עניין:
בקלן שבגרמניה בנו לפני כמה שנים אצטדיון יפהפה, למשחקי ספורט ולהופעות ענק. האדריכל שתכנן את ה-Arena הזו בחר בקשת תומכת גדולה ומרשימה:

 

Koeln Arena

 

השמועה אומרת שאין נקודה אחת בעיר ממנה ניתן לראות יותר מחלקיק של הקשת. שה-Arena מוקפת במבנים ועצים שמאפשרים לראות אותה רק מקרוב. אז אם אתה לא מסייר במסוק מעל העיר – לעולם לא תראה את המבנה כמו שראו אותו בבית העירייה כשהאדריכל הופיע עם המודל המוקטן.

 

ולענייננו

בתכנון ממשק מבוסס מחשב, ה-ShitBox שלנו הוא אותה מסעודה משדרות. יש כל כך הרבה סיבות שבגללן היא לא בהכרח תקבל את המוצר כמו שרצינו להגיש אותו. הנה כמה דוגמאות:

  • תוכנה: האם בדקנו את המוצר על סביבת תוכנה זהה לשלה? האם האתר שבנינו עובד כרצוי על דפדפן Safari של מקינטוש? האם אפשר להשתמש בו עם מסך 14 אינטש ורזולוצייה 640×480? האם יש לה את הפלאג-אין של QuickTime כדי לראות את הסרט שבאתר?
  • כישורים מוטוריים: האם היא יודעת להגיע עם העכבר בדיוק לכפתור הקטנטן הזה שבפינה? האם היא מסוגלת להחזיק את לחצן העכבר בזמן גרירה?
  • ניסיון קודם: האם היא מבינה שה-X בפינה אומר "סגור חלון"? האם מילה צבעונית באמצע טקסט שחור מושכת אותה ללחוץ עליה? האם היא מבינה שכשכתוב "התנתק" ליד השם שלה באתר זה לא אומר התנתקות מהאינטרנט?
  • ויש כמובן גם ענייני נגישות, אינטליגנציה, ועוד ועוד ועוד.

אז מה עושים? מגדירים את משתמש הקצה ואת הסטנדרטים שיש לעמוד בהם. אחרת – לא יוצאים מזה.

 

 

תגובות

מאת רוני ה.:

אכן
וחשוב לזכור שאפילו אם הגדרת נכון את המשתמש ואת הסטנדרטים לרוב זה לא מספיק. חשוב מאד גם לערוך למוצר ניסויי שמישות עם משתמשים אמיתיים.

(ורק הערה קטנה: בעיות-שמישות במוצר קורות גם לרואי חשבון אשכנזים).

מאת גלעד:

ללא נושא
מה קשורה מסעודה משדרות?
למה שלא תעשה בדיקה על אחרוני משתמשי הקצה אצלך במשפחה? אולי הם גם יפלו במלכודת ה-X הסוגר והעכבר השלוח.

ולא שיש לי משהו נגד המשפחה שלך. אם אתה (אפילו בטעות) מלבין פני חברך ברבים – עשה זאת בבית פנימה. מתוך כבוד.

מאת איל שחר:

מסעודה
הבהרה: מסעודה משדרות היא לא אדם אמיתי. זה סוג של ביטוי שכזה (חפשו בגוגל). אכן ביטוי קצת סטריאוטיפי, אבל לא שלי. סליחה אם מישהו נפגע.

מאת איתי:

רעיון נחמד, אבל…
יש לי הרגשה שבארץ זה הולך ככה:
זה עובד על הגרסה האחרונה של האקספלורר ? יופי.
כולם במשרד ראו את זה אצלם במחשב כמו שצריך ? מצוין.
כולם מתפעלים מהממשק הסופר מתוחכם שיצרנו ? אחלה.

אוקיי, זה מוכן.

מאת ניר:

כל מילה בסלע
וחבל שאתרים מובילים בארץ (מעריב למשל, בנק לאומי, אוניברסיטות שונות…) לא עשו אפילו את הבדיקה הפשוטה של רזולוציה אחרת, שלא לומר דפדפן שאינו-אקספלורר.

מאת איל שחר:

כל אחד והשיטבוקס שלו
כל אחד מגדיר לעצמו את הסטנדרטים שלו. זה טרייד-אוף ידוע בין פיצ'רים ויכולות לבין תאימות גבוהה.
גם אתר http://www.k10k.net המצוין לא התאים את עצמו לרזולוציה נמוכה.
כמובן שאת הסטנדרטים צריך לקבוע לפי קהל היעד, ולבדוק את סטטיסטיקות השימוש לצורך כך. וכמובן שגופים המיועדים לשרת את הקהל הרחב מאד – צריכים להתאים את עצמם למכנה המשותף הנמוך. לגבי אקספלורר – לשמחתנו/לצערנו – אין עם זה בעיה של ממש.
http://www.notes.co.il/eyal/6461.asp

אגב – נראה שלאומי דווקא עומד בסטנדרט ה-800×600, לא?

מאת ניר:

אין בעיה של ממש?
לי ידוע על יותר מאדם אחד שהעביר/יעביר את החשבון לבנק שכן תומך מוזילה. אמנם אני לא צופה קריסה של בל"ל, אבל בכל אופן העובדה שהם נתנו לאנשים לא מקצועיים לבנות את האתר עולה להם בהפסד מסוים.

קשה לי להבין איך אפשר לעבוד על אתר כל כך רציני בלי שיהיה בכל הצוות המעורב לפחות אדם אחד שיבדוק מדי פעם אם האתר עובד בדפדפן לא-אקספלורר. עזוב שמושיות, עזוב עבודה לפי התקן – סתם אחד שיש לו מוזילה ורוצה לראות אם המוצר הסופי נגיש גם שם.

שלא לדבר על כך שמשתמשי דפדפנים אחרים מטבעם מצויים יותר ברשת ונוטים יותר לנהל את חשבון הבנק שלהם דרכה.