נקסוס – טלפון לגברים

7 פברואר 2011

אז הנקסוס השני שוחרר כבר בעולם, והרשמים בעולם הגדירו אותו כמתחרה ראוי לאייפון. כמשתמש שחווה את האייפון עוד בימים שהיו חייבים לפרוץ את המכשיר כדי להתקין עליו משהו – התחלתי להציץ אל הדבר הבא.

מה אני יודע לפני:

 1. הנקסוס הראשון לא הצליח משהו
 2. אנדרואיד זו סביבה פתוחה, על היתרונות החופש וחסרונות האבטחה
 3. לאייפון יש מגוון אפליקציות גדול יותר ב-AppStore מאשר במרקט של אנדרויד.
 4. אף טלפון לא הרגיש זורם חלק במעברי UI כמו האייפון. אולי רק ה-Windows Phone. הנקסוס קיבל מעבד חזק יתר (זהה לאייפון) וגרסה חדשה של מערכת ההפעלה, ששוחררה רק אליו. אומרים שיש שיפור ניכר.
 5. ל-Nexus S יש מספר פיצ'רים שאין לאייפון, כמו האפשרות להגדיר את הטלפון כנקודת WIFI, כמו NFC (שהפוטנציאל שלו לא ברור עדיין), וכמו האפשרות להחליף סוללה.
 6. גוגל מחזיקים את הקלפים שלהם עבור מערכת ההפעלה שלהם, ולא משחררים כלים לאייפון, אלא מפנים להשתמש בגרסת ה-WEB. באנרואיד גוגל משולב היטב.

כבר יותר משבוע אני הבעלים הגאה של Nexus S מוברח, סוחב אותו בכיס שמאל, כי כיס ימין מחזיק את האייפון 4 והמפתחות (אאוצ'!). למה עדיין עם שניהם? זה קצת מסובך. בגלל הספק הסלולרי, כדי לסמס מהנקסוס-אס אני צריך קוצץ סימים שהוזמן מדיל-אקסטרים. הגיוני, לא? עכשיו נסו להגיד את זה עם ח' במקום ס'.

נו, די לקשקש – מה יותר טוב? iPhone 4 או Nexus S?


אם הייתי עושה כאן טבלת השוואה עם ציונים הייתם רצים לראות את הציון המשוקלל, נכון? כאילו עולם המוצרים נע על סקאלה של איכות גלובאלית. בשורה התחתונה אני נשאר עם הנקסוס ונהנה ממנו, אבל לצערי זו לא החלטה נטולת מחיר. אני אסרוק כאן כמה נקודות מבט מהחוויה שלי בימים אלו.
התקציר מופיע בשאלת הסיכום, למי שלא מעוניין לרפרף כאן.

הרגלי שימוש

לוקח זמן להבין מה מציק בגלל הרגל שימוש ומה בגלל שהוא… פשוט מציק. מצאתי את עצמי מנסה לכבות את האייפון בלחיצה מעל הטלפון, כשהכפתור בעצם מימין, ומצד שני פתאום לחצתי באייפון בפינה השמאלית התחתונה מתחת למסך כי רציתי לחזור אחורה. אגב – נושא הכיבוי וההדלקה התגלה כמשהו מציק באמת. זה לא הרגל.

זרימת UI

זה לא אייפון. זה לא רך ונעים באופן בו המסך משנה אוריינטציה כשמסובבים אתו, או באלסטיות של הרשימות הנגללות כשמגיעים לקצה. ברוב השימוש זה זורם חלק למדי, אבל מדי פעם זה מרגיש גס. כשאשתי ראתה את העיצוב השחור של הממשק לעומת הלבן של האייפון, היא אמרה שזה עיצוב לגברים. יש בזה משהו שמתחבר לאותו רוך ש-Apple מתמחים בו. אפשר לראות את זה גם במעבר בין אפליקציות. כשעוברים מפייסבוק לדפדפן, באייפון יש אנימציית מעבר, ובאנדרואיד הדפדפן ישר מופיע. זה גס יותר, אבל פרקטי.

שאלו אותי – "אתה, שמתעסק בחוויית משתמש מעדיף נקסוס?!". התשובה שלי היא שחוויית משתמש היא עניין סובייקטיבי והוא מורכב מהמון רבדים של צרכים וציפיות. אם אני קהל היעד, אז כן.

קופסה וכפתורים

טוב, אני חושב שהאייפונרבה (iphone4) הוא מארז גרוע למדי. הוא לא נעים לאחיזה ומרגיש כאילו צריך לשים מפית על השולחן לפני שמניחים אותו. אני מכיר רק אדם אחד שמסתובב איתו בלי כיסוי. הנקסוס מרגיש פלסטיקי וגם נותן אשליה שהוא קל יותר, זול יותר – אבל נעים ולא מאיים.

לגבי הכפתורים – לאפל יש הסטוריה מוערצת של מינימליזם ולפעמים זה בא על חשבון שימושיות. אני זוכר את משתמשי ה-Mac שהיו קונים עכבר של חברה אחרת כדי שיהיה להם לחצן ימני. גם באייפון, עם הכפתור הבודד (שהשמועות מדברות על סכנת הכחדה שלו), הם הגיעו למצב בו הם לקחו לי פונקציה מאד חשובה כאשר הלאימו את הדאבל-קליק לטובת ריבוי משימות בגרסה 4 של מערכת ההפעלה.

באנדרואיד יש כמה כפתורים קבועים שמגדילים את מידת השימושיות מאד בעיני. בדיוק כמו שבדפדפן שלנו יש כפתור BACK, ומפתחי האתרים לא צריכים להמציא אותו – כך גם באנדרואיד. וגם כפתור החיפוש יודע להתאים אותו לחיפוש פנימי באפליקציות. וכפתור ה-Menu מאפשר לעשות אפליקציות נקיות יותר, בלי פונקציונליות מלאה על המסך. כמו שהכרנו בטלפונים הישנים יור, לפני עידן המגע.

לגבי המגע – כאן האנדרואיד מפסיד. משטח המגע שלו רגיש מדי. למעשה המגע מזוהה עוד לפני המגע האמיתי של האצבע בזכוכית. בחיי. זה יוצר תחושה של שליטה נמוכה יותר בעיקר בזמן הקלדה.
גם אותם כפתורים ששיבחתי – הם כפתורי מגע. טעות. מצאתי את עצמי לוחץ על כפתור הבית בטעות עם שורש האגודל לא פעם.

גוגל

או. ידעתי שגוגל מוטמע במערכת, אבל לא ידעתי עד כמה. האנדרואיד הוא לא עוד מוצר של גוגל, אלא שער לכל המוצרים האחרים שלהם. וזו אחת התכונות הכי חזקות במכשיר. למעשה, הדבר הראשון שרואים אחרי שמפעילים את הטלפון ולוחצים על הרובוט הוא מסך הגדרת חשבון גוגל.
הנה הכלים שלהם ואיך הם עובדים באנדרואיד:

 • ג'ימייל – כולל כוכבים, תגיות, דיונים, ואפילו Priority Inbox החדש – הכל מוטמע באפליקציה.
 • מפות – יש גם באייפון, אבל הגרסה כאן מתקדמת יותר. במדינות מתפתחות יותר זה כולל מבנים בתלת מימד ובתי עסק מפורטים, ואפילו ניווט GPS עם StreetView מובנה!
 • פיקאסה – כל התמונות שלי זמינות בטלפון.
 • חיפוש גוגל – סתם ממומש יותר טוב מאשר באייפון.
 • Speech Recognition – היכולות כאן מדהימות. הפליא אותי כמה הוא מבין אותי עם המבטא הלקוי שלי. כולל הפעלות קוליות של שליחת SMS או הפעלת ניווט (שכאמור לא עובד כאן בארץ), אבל הכי נהניתי מהשילוב עם גוגל. היום הייתי אמור להוציא חשבונית בשקלים ללקוח מחו"ל, אז אמרתי לטלפון "3750 dollars in israeli shekels" ותוך שניות היה לי המחיר העדכני לפי השער היציג. אח"כ רציתי לדבר עם מישהו מ-LA, אז אמרתי לטלפון "Time in Los Angeles" והוא הציג לי את השעה העדכנית שם. שוב – זה הגוגל שאנחנו מכירים, אבל זה כל כך נוח כשזה זמין ולא דורש הקלדה.
 • Translate – יחד עם ה-Speach Recognition ו-Text To Speach הופך  את המכשיר ל-Bebblefish – תרגום קולי כמעט בזמן אמת.
 • ויש את Google Voice (לא בארץ עדיין) ו-gTalk, והמוצר המ-ד-ה-י-ם Goggles, וה-Bookmarks, ה-Reader, ואפילו העלאת סרטים ישירה ליוטיוב.

מי שקורא אותי מהעבר, יודע שיש לי טענות כלפי ה-UI של מתכנתים במוצרים של גוגל. אבל הפונקציונליות שלהם בלתי מעורערת, ודווקא כאן הגיעו לממשק שהפתיע אותי לטובה.

בנוסף – גוגל מציעים סנכרון מלא של המידע עם המכשיר. אנשי הקשר, למשל, מסתנכרנים עם כל שינוי.

אפליקציות – המבחר וההטמעה במערכת

כן. יש לא מעט אפליקציות שחסרות ב-Market לעומת ה-AppStore. בעיקר משחקים. כטיפוס אנאלי שמחפש פרודוקטיביות – מצאתי את כל מה שאני צריך, כמעט בלי להשתמש באפליקציות חופשיות (כלומר מחוץ ל-Market), אבל היו כמה דברים שהייתי שמח למצוא, כמו את Viber למשל. אבל כמו שהדברים נראים כרגע – השוק הולך להתיישר בנושא.

אחד ההבדלים בכל הקשור לאפליקציות הוא האופן בו הן מוטמעות במערכת. באייפון יש לאפליקציות גישה מוגבלת יותר למערכת ההפעלה, ואין כל שיח בין אפליקציה אחת לשניה. כל אפליקציה היא אי.
באנדרואיד אפשר לראות שיח בין אפליקציות. למשל – בתוך גלריית התמונות אני יכול לשתף לפייסבוק, כי התקנתי את פייסבוק. ואני יכול גם לשלוח מהדפדפן עמוד ל-ReadItLater כי הוא מותקן אצלי. באייפון צריך דפדפן שמוטמעת בו תכונה כזו מראש כדי שזה יעבוד.

התאמה אישית

האנדרואיד היא מערכת הפעלה פתוחה הרב היותר מ-iOS, וזה לא רק עניין של משטר אפליקציות.
אני מחליט אילו אפליקציות יופיעו לי על הדסקטופ ואילו יישארו ברשימות נידחות.
אני מארגן לי את הדסקטופים עם ווידג'טים וקובע איפה יישבו האייקונים כדי שלא יסתירו את החיוך של הבן שלי ברקע. אני יכול לשים קיצורי דרך לכל פונקציה במערכת (כמו להפעיל Bluetooth או לשלוח SMS לאשתי).
אני קובע איזה דפדפן יהיה ברירת המחדל כשלוחצים על קישורים ועם איזו אפליקציה לשמוע מוזיקה.
אני יכול להפוך כל שיר לרינגטון ולקבוע מה יהיה הצלצול של כל דבר בלי להתחכם.

לפי גישת Apple, כל "אני" כזה הוא חסרון, כי הוא דורש ממני לקחת החלטות.

אתראות

זה כבר מזמן לא מכשיר טלפון. אנחנו מקבלים אתראות על יותר מאשר שיחות שפספסנו ו-SMS שקיבלנו. המכשירים היום מודיעים לנו על מייל נכנס, הודעת צ'אט, תגובה בפייסבוק, חבר שעשה check in באיזור, והחתול שגוסס אם לא אשקה אותו במשחק החדש של זינגה.
אייפון לא בנוי להציג את כל ההודעות האלה. אני מודה שהתרגלתי לזה כאייפוניסט וותיק, אבל זה פתאום נראה מוזר שהמשקל של כל האתראות האלה אחיד, ושהן קופצות לי באמצע גם אם הן לא מעניינות, ושאין לי מקום למצוא את כולן אלא לדפדף ולחפש עיגולים אדומים.
מדף האתראות של האנדרואיד פותר את הסיפור הזה יפה מאד.

מה עוד אהבתי באנדרואיד?

 • את האופן בו הדפדפן מקצר את אורך השורות כשאני מתמקד, כדי להקל על הקריאה.
 • את השקע של האזניות בתחתית ולא בראש הטלפון
 • את האפשרות לאבטח את המכשיר עם pattern של תנועת אצבע ולא קוד מספרי.
 • את היכולת להדליק ולכבות שירותים בקלות.
 • את מטען ה-USB הסטנדרטי
 • את מנגנון ההשלמה האוטומטית של טקסט. זה עדיין מציק לפעמים, אבל הכי טוב שראיתי בינתיים.
 • את התגובה המהירה של הדפדפן.
 • פלאש בדפדפן ובאפליקציות.
 • את המסך הגדול.
 • שאפשר להתקין/לעדכן אפליקציות בלי לעוף מה-market בכל התקנה
 • את ה-Modes המיוחדים לרכב ולצד המיטה. בכל MODE כזה כל המכשיר מתאים את עצמו לצרכים הזמניים של אותה ססביבה.

למה אתגעגע באייפון?

 • להרגשה שאני מקובל. אבל בשביל זה יש לי iPad עכשיו :)
 • למסדר האייקונים המרהיב
 • לכמות ה-accessories האינסופית
 • למצלמה האיכותית יותר (בלי קשר ל-HDR הדפוק)
 • לאיכות הסאונד הטובה יותר בהאזנה למוזיקה
 • לכפתור ה-Mute הזמין בלי להדליק את הטלפון
 • לתמיכה המובנית בעברית. בינתיים הנקסוס דרש ממני יכולות של גיק אמיתי כדי להגיע לעברית (כמעט) מושלמת.

אז לקנות אייפון או נקסוס?

לרוב האנשים כנראה מתאים יותר אייפון. הוא נותן חוויה יותר כיפית לעומת האנדרואיד שנותן פתרונות פרקטיים יותר.

באייפון יש מובאראק קטן שמפעיל משטר חירום. זה מגביל את היכולות של המכשיר ומסרבל חלק מהתהליכים, אבל המשתמש יודע שהוא מוגן ושהוא לא יכול להרוס כלום. זה פשוט ימשיך לעבוד לנצח. רוב המשתמשים ישמחו לקבל מכשיר בו לא צריך להחליט או להגדיר שום דבר, ומה שג'ובס ובניו החליטו – זה מספיק טוב.

באנדרואיד, לעומת זאת, יש חופש הרבה יותר גדול. דמוקרטיה על סף אנארכיה. אני די משוכנע שאם אנסה אוכל אפילו להביא את המכשיר למצב שדורש פרמוט.
מי שכמוני אוהב להתאים את המכשיר לצרכים שלו ולהרגלים שלו – הנקסוס יביא לו הנאה, והאייפון ירגיש לו כמכשיר מסורס.
וכאמור – אם אתה משתמש בהרבה מוצרי גוגל – האנדרואיד יהיה כלי מצוין כדי לתפעל אותם במיטבם.

תגובות

[…] This post was mentioned on Twitter by Eyal Shahar אייל שחר, Omer Etrog. Omer Etrog said: RT @eyalshahar נקסוס – טלפון לגברים http://bit.ly/hQ81E2 […]

מאת שלומי אסף:

ברוך הבא אייל לאנדרויד.
מבחינתי אייפון הוא בהחלט טלפון בעל מסך המגיב מדהים לעומת כל מכשיר אנדרויד שיש, אך נחיתותו הגדולה היא חוזר גמישותו, ולי כמשתמש מתקדם זוהי מגבלה עצומה.
לי למשל יש נקסוס אחד, שממנו אני מקליד כעת, והתקנתי עליו רום של גינגרברד עם ערכת נושא צבעונית ונעימה יותר. יש מצב שתמצא אחת כזו שתשביע את שביעות רצון אשתך :-)
אני מודה לך על הפוסט הזה. העלת כאן נקודות מאוד חשובות, שאחת החשובות שבהן היא התקשורת בין האפליקציות השונות.
זה כלכך נוח לקבל תמיד את רשימת האפליקציות השונות במכשיר לביצוע פעולה מסוימת, רק בגלל שמפתח האפליקציה הגדיר שהיא מסוגלת לטפל באקסטנשן מסוג תמונה, ומאותו הרגע היא תהה זמינה לכל אפליקציה שתבקש לערוך תמונות.
אנדרויד מבחינתי היא מערכת הפעלה שכל משתמש מתקדם חייב לעצמו. קראתי שבהוני-קומב גוגל שמו דגש על רכות המעבר בין אפליקציות. אנדרויד עוד תבשיל ותשתדרג. אני צופן לה עתיד מאוד מתוק.

מאת שלומי אסף:

דבר נוסף ששכחתי הם הקליק הימני וכפתור החזור, שהם הפיצ'רים המרכזיים המבדילים בין 2 המערכות.
כפתור החזור כלכך אינטואטיבי בסביבה של מולטי טאסקינג וקשה לי לדמיין עבודה בלעדיו.
הקליק הימני חוסך שטח מסך כלכך חשוב וממקם את האפשרויות הנוספות בתוכו. הספרטניזם העיצובי של אפל הוא יפייפה אך פחות שימושי בעיניי. כעת לא רק שיש לי יותר מסך גדול יותר, אלה גם יש לי יותר ממנו לעבודה ופחות לתפריטים וכפתורים צפים שסתם מבזבזים לי אותו.

מאת יוסי:

איל, איזה שינוי… לא רוצה לומר אמרתי לך, אבל אמרתי לך… כל פעם ששואלים אותי מה עדיף אני לא כלכך מצליח להסביר עכשיו אני אשלח להם לינק – התגובה הזאת אגב, נכתבה מהנקסוס אס שלי , אף פעם לא הבנתי את החתימה המטופשת הזאת באייפונים

מאת אריק:

בול מה שכתב יוסי: לא יכולתי להסביר את זה במילים שלי
עכשיו יש לי לינק לשלוח לכל מי שחפץ.
(אבל היי, מצד שני אם אני צריך להסביר יותר מדי, אז כנראה שמי שאני מסביר לו יסתדר יותר טוב עם אייפון :) )
דבר אחרון – לא רוצה להיות קטנוני אבל אנדרואיד היא מערכת ההפעלה,
היצרן הוא סמסונג (של הנקסוס).
כשאתה מתייחס לכפתורים הפיזיים שעל הטלפון שלך או לאיכות מסך המגע-
זה לא אנדרואיד – זה סמסונג.
(כמו שהאנדרואיד שלי הוא HTC desire למשל)
צריך להבדיל בין החומרה לתוכנה מכיוון שבניגוד לאייפון-
יש המון יצרנים שמשווקים מכשירים שונים רבים ומגוונים עם אנדרואיד כמערכת הפעלה, ולכל אחד מהם יש תכונות פיזיות שונות.
(ומסכים שונים, למשל בסמסונג גלקסי S המסך נפלא
והלאנצ'ר המיוחד של הגלקסי מרגיש כמעט באונסי וחלק כמו באייפון)

(כמובן שכל היצרנים לרוב מנסים לכלול את הכפתורים הסטנדררטיים שיש גם אצלך, אבל כל אחד עושה זאת קצת אחרת)

מאת איל שחר:

הוצאתי את כל האנדרואידים מהמחילה :)
אריק – אני מתייחס כאן לנקסוס כאל אפשרות בחירה כמו שהיא. זה לא משנה מי אחראי למכשיר ומי למערכת ההפעלה – בסוף המשתמש מקבל מוצר אחד.

מאת שלומי אסף:

אני חייב לחלוק עליך אייל.
אמירתך נכונה למקרה של אייפון אך באנדרויד זהו איננו הדבר, במיוחד למשתמש טיפה מתקדם.
שים לב שלרוב אנשים מדברים באיזה אנדרויד יש לך, ולא: מה, יש לך מיילסטון או נקסוס1?
גם מעבר לכך משתמש מתקדם שקונה אנדרויד יקנה כזה שקל לקנפג. אני למשל קניתי את N1 כי ידעתי שהוא יתעדכן תדיר יותר. למודעות זו יש משמעות וכוח. עובדה זו שקניתי HTC עזרה לי כעת בעבודה מול XDA כי זהו יצרן ממש נתמך שם.

מאת חנוך גיסר:

האנדרואיד הולך ומשתפר מגירסה לגירסה.
זוכרים את האנדרואיד 1.5?
פחחחח…

Galaxy S הוציא לי את החשק לאייפון וכנראה שגם הנקסוס החדש יעשה זאת.

מאת שירה:

אני רק לא מסכימה עם דבר אחד !
הנקסוס אס מתאים גם לנשים, יכול להיות שאשתך לא אהבה וזה רק עניין של טעם.
אני מרוצה מהמכשיר :-)

מאת אריק:

רציתי רק לתרום תוספת בדמות קומיקס קצר
(שאין לי מושג מי יצר ולכן אין קרדיט)
http://i.imgur.com/tFdFU.png

מאת דן:

בתור מפתח לאיפון וגם לאנדרויד אני יכול להגיד לך שאין כסף למפתחים באנדרויד בגלל סוג הצרכנים
שממש ממש לא מוכנים לשלם כלום על אפליקציות ובגלל העולם הפתוח כל האפליקציות פרוצות בקלות

לכן מבחינה כלכלית יותר כלכלי למפתחיל לעבוד על איפון ולא על אנדרויד :)

מאת איל שחר:

דן, זו בהחלט בעיה.
האמת שגם עולם ה-IOS ניתן לפריצה והכל זמין בחינם, אבל זה בהחלט פחות נפוץ. אני מקווה שה-Bad Piggy Bank או פתרון דומה יפתור את הבעיה.

מאת ענת:

לטובת אלו שאוהבים סלולאריים משוכללים, אך לא מספיק מומחים לדעת איזו מערכת הפעלה שייכת למה, האם ניתן לעשות לי קצת סדר בראש? אנדרואיד הוא למעשה מערכת ההפעלה של האייפון או הפוך? אני בכל אופן, כחובבת מושבעת של נוקיה, מחכה לבשורה החדשה (של מסך מגע) מבית היוצר שלהם :-)

מאת איל שחר:

ענת, אנדרואיד היא מערכת ההפעלה הפתוחה של גוגל, המוטמעת על טלפונים של מספר יצרנים, כמו HTC וסמסונג.
iOS היא מערכת ההפעלה של Apple המוטמעת על המכשירים שלהם בלבד (iPhone, iPod, iPad).
נוקיה קצת נשארו מאחור. הדיווחים האחרונים אומרים שהם יטמיעו את מערכת ההפעלה של מיקרוסופט Windows Phone במקום הסימביאן הוותיק שאיבד תוקף.

מאת ענת:

אייל, תודה רבה שהארת את עיני :-) עכשיו הרבה יותר קל להבדיל בין "בשר לחלב" :-) בצער מה, אני נאלצת להסכים איתך לגבי נוקיה… אני מאוד מקווה שהם יתעשתו בקרוב ויישרו קו – אני דיי מכורה לממשק שלהם…

[…] שחר עשה השבוע השוואה מאוד מעניינת בין ה-Nexus S לבין האייפון 4. "כבר יותר משבוע אני הבעלים הגאה של Nexus S מוברח, סוחב […]

מאת שלומי אסף:

לגבי מה שדן אמר
לא יודע אך כל מי שאני מכיר שיש לו אייפון בעבודה שלי, מוריד מג'יילברייק (לא יודע בדיוק כיצד מכנים זאת, עקב העובדה שאין לי אייפון)
שאלתי היום את הבוס שלי כמה עלתה לו האפליקציה החדשה שהוא הראה לי באייפד שלו, והוא עשה סימן של רטייה על עינו, באמצעות כף ידו וחייך בסיפוק).

אני חושב שיש דימוי מוטעה לגבי אנדרויד. בכל מקום מי שרוצה ימצא את הדרכים להוריד פיראטי (אני יודע שאישית רכשתי עד כה 8 אפליקציות, אך כמובן שמקרי האישי איננו אמור לייצג), ואם אתה משתמש טיפה מתקדם ורוצה לגנוב, אתה תגנוב.

ניתן כמובן לזהות דפוסי התנהגות דומים בקרב קבוצות, אך השאלה היא האם המצב שדן תיאר נחקק כתוצאה מכמה התנסויות לא טובות בעבר, או שמה הוא מתרחש גם כיום?

מאת גלעד הראל:

מה בנוגע לjailbreaking?
איזה פיצ'ר חשוב שיש באנדרואיד, לא מסופק ע"י cydia? (למעט WIDGETS)
לא מתוך קנטרנות של אייפוניסט, אלא מתוך סקרנות אמיתי.

מאת איל שחר:

גלעד, זו לא בדיוק השוואת פיצ'רים, אבל חלק גדול מהרשימה שלמעלה לא תעבוד גם עם אייפון פרוץ.
לא תהיה לך אינטגרציה יפה עם גוגל, לא יהיה לך כפתור חיפוש על גוף הטלפון, לא יהיו לך פלאגאינים לדפדפן, לא יזוז שקע האוזניות למטה, לא תוכל להתקין אפליקציות בלי לצאת ולהיכנס לסטור, וכו' וכו'…

מאת שלומי אסף:

דן ואייל – הנה מאמר מעניין שסותר קצת את מה שדן אמר.
Pocket Legends Developer Says They Make Substantially More Money From Android than iOS http://t.co/nE3MnaY
תוסיפו לזה את העובדה שאנדרויד כעת הOS השולטת באירופה וצפון אמריקה (http://t.co/yyoIIMn) אז קיבלתם שוק שצמא לאפליקציות איכותיות.
מי שיכנס לשם רק ירוויח ויכולתו לצוף ולקבל תשומת לב הינה גבוהה יותר שם.