Web 2.0 או איך להרגיש טיפש בחצי דקה…

11 אוקטובר 2005

מי שחבר טוב של האינטרנט לא יכול שלא להיתקל במונח Web 2.0 כמה פעמים ביום בהקשרים שונים.
אולי אני לבד כאן, אבל אין כאן תחושה כאילו  כולם משתפים איזה סוד ואף אחד לא סיפר לי?

מה שנותן את התחושה הזאת היא שחצי מהדיבורים מעורפלים. מה זה? האם זה משהו ממשי? מה זה אומר מבחינתנו? מתי זה מתחיל? איפה אפשר לראות את זה?

החיפושים מובילים לכל מיני כיוונים. מצד אחד – כנס Web 2.0, עם קטע וידאו של אחד הדוברים, דייויד לינץ' ממקרומדיה, שמספר איך המוצרים החדשים שלהם חושבים לכיוון Web 2.0.

מצד שני -יאהו שחררו מוצר שנקרא My Web 2.0.

בכל מיני פורומים ומאמרים נזרקים משפטים כמו "תומך ב-Web 2"… "פליקר הוא Web 2"…. ממש כדרך אגב, כאילו אמרו "מרכך כביסה", או כל ביטוי אחר שכולם מכירים. ואף אחד לא שואל. כי זה נראה כאילו אני אמור להבין. הרי כולם מדברים על זה… וזה שאמירה של אחד לגבי המהות של המושג סותרת בביטחון את האמירה של השני, או פשוט מתעלמת ממנו – לא מוסיף לתחושה שמישהו פה מבין באמת  על מה מדובר.

בעוד יומיים ייכנס לקוח וישאל אם האתרים שאנחנו מפתחים תומכים ב- Web 2.0, או יבקש שאפיון שנעשה לו יהיה לפי הכללים של Web 2.0, או אפילו ישאל אם הדומיין שקנה יהיה תקף גם ל-Web 2.0.

דבר דומה קרה ועדיין קורה עם "AJAX". מישהו מ-Adptive Path המציא ראשי תיבות שמסתירות מאחוריהן מושגים טכנולוגיים קיימים, ופתאום כל העולם רוצה Ajax (וזה דווקא לא רע…). יש כאלו שאפילו "יש להם AJAX" באתר, רק הם לא יודעים שזה זה.

 

אז קודם כל קצת סדר, למי שמחפש קצות חוט כמוני:

  1. ההגדרה המסודרת היחידה שמצאתי ברשת היא של ויקיפדיה. לפיה מדובר באתרים המבוססים על רשתות חברתיות ועל השיתוף בין משתמשי האתר שיוצרים את האתר.
  2. יש מספר מקורות המציינים עוד "מאפיין" של Web 2.0 והוא המעבר של אפליקציות שולחניות לכיוון הרשת, בעיקר בזכות טכנולוגיות המאפשרות תקשורת נקודתית בין האפליקציה לשרתים, מבלי לחוות את תחושת העמודים המקושרים הסטנדרטית (כבר אמרתי Ajax?).
  3. יש כמה אתרים המסמלים את התהוות Web 2.0, ולרוב הם משלבים בין שתי ה"גישות" לגבי משמעות המושג. השולטים בתחום הם גוגל, עם מוצרים כמו Gmail, שלדעתי הוא המוצר ההמוני הראשון שעורר את הנושא, Orkut (אם למישהו יש חשבון – בחייאת שיזמן אותי שנראה מה זה), Google Reader, ויש גם את Yahoo My Web 2.0, מנוע החיפוש החברתי (עאלק). גם ההסכם הטרי בין Google ל-Sun מוזכר בהקשר הזה.

 

תכל'ס: אין חדש תחת השמש.

WEB 2.0 הוא לא קונספט שנולד אתמול. הוא נולד מזמן וחי עד היום בתצורות שונות. כבר בשנות ה-70, עוד לפני האינטרנט, היו מערכות שנקראו BBS אשר נולדו כדי לשתף משתמשים. בשנים האחרונות התפשטה תופעת הבלוגים שהחייתה את האינטראקציה בין המשתמשים. אפילו המסנג'ר הוא כבר מעבר לכלי התקשרות. הוא משתף מצבי רוח במספר אופנים. ב-Flickr וב-Technorati עוסקים באנשים המתייגים את התכנים שלהם כדי לשתף ביתר קלות.
גם ה-Ajax הוא לא קונספט חדש, כאמור. ותוכנות מבוססות WEB כבר קיימות שנים, בטכנולוגיה זו או אחרת.

זה חלק ממה שמקשה על התפיסה של מושג חדש שכזה, כאשר לא מוצאים את החדש ממש. זה היה דומה כשהתחילו לצוץ הבלוגים. גם אז עלתה השאלה מה ההבדל בין בלוג שאני כותב לבין אתר שפתחתי ב-GeoCities לפני 9 שנים ומדי פעם הוספתי לו קצת תכנים?

 

ויחד עם זאת – יש כאן מגמה

יכול להיות שזו מגמה שמוכתבת על ידי הייפ מלאכותי, ושהמשתמשים לא דורשים את זה. מאד ייתכן שזה המצב. ואולי זה באמת משהו שצובר תאוצה לאחרונה ומדובר רק בהגדרה רשמית של התופעה. אבל זה לא ממש משנה. הגל התחיל והוא צובר תאוצה.

אגב, אם בוחנים את My Web 2.0, זה מריח כאילו היה שם מוצר ש"אילצו" אותו להיות בקטגוריה. הריח מתחיל מהשם שהתווסף לו 2.0 באופן טבעי כל כך. בסך הכל היה כאן מוצר מיושן של שמירת המועדפים שלי אונליין, ופתאום הוסיפו לו את השיתוף. פתאום זה "קהילתי". עוד מעט יגלו שהשם MY WEB קצת נוגד את העקרון של הרשת השיתופית…

 

בקיצור – אני עדיין טיפש

עם כל הנבירות, אני עדיין לא בטוח שאני יודע מה בדיוק אומרת ה"מגמה" הזו. אני בטח לא יודע אם זה מושג שנזכור עוד חצי שנה או שייזכר כשם של כנס (ואולי הכנס הבא יהיה WEB 3.0?).

בעיניי מדובר בהכרזה הרשמית שהאינטרנט וא כבר לא אוטוסטרדה של מידע, אלא אנשים שיוצרים ומשתפים אותו.

אולי בקרוב אני אהיה חכם יותר…

תגובות

מאת RSM:

ללא נושא
Although it sound like a new bubble it might have something to it. Apparently web 2.0 isn’t only a marketing idea but it has more into it. The following article is a good summary of what web 2.0 should be about:

http://www.oreillynet.com/lpt/a/6228

מאת IAP:

If you don't know
It probebly doesn't matter. Is it new technology? Is it new approach? Is it new way of surfing?
My theory that it is just another "Hey come and see more advertizment…. No, no, don't look away, I've got new stuff! I call it… ehhm… Web 2.0! Yeah, thats it! (feeeeyu, I hope they bought that one too)" Approach.

For me, Ajax is a cleaning fluid and "social networks" are mouth to ear advertizment.

A smart person ones told me that things mostly loos their initial meaning ones their labled…

Regards from the lend of opportunities :)

מאת חנן כהן:

הבועה חוזרת
תחליף web 2.0 ב bubble 2.0 ולא תהיה טיפש.

מאת באנדר:

ומה עם סלולארי 3G, ו 2.5G?
מה זה אומר?

מאת ג'וני שועלי:

ללא נושא
שמע, כיוון שאתה מ"מאנטיס", יש לי רעיון בשבילך: בוא נעזוב ווב 2.0 ונגיע קודם לווב 1.0 – נתחיל בזה שהאתר של בנק לאומי, לדוגמה, יעבוד גם בפיירפוקס, ואחר כך שיעבוד גם בפיירפוקס שרץ על מערכת הפעלה שאינה ווינדוס. מה אתה אומר?

(אגב, כשיכנס בדצמבר החוק החדש שמקל מעבר בין בנקים, אני מתכוון להסביר לבל"ל שאני עוזב אותם אך ורק בגלל שאני לא יכול להשתמש באתר שלהם. אני מקוה/מאמין שלא אהיה היחיד)

מאת איל שחר:

bubble?
כמו שאמרתי, גם אם זה bubble, או "הייפ" כפי שהגדרתי, זה לא אומר שזה לא יקבל תאוצה. זה בדיוק כמו שסוכני נדל"ן מצהירים על אזור מסוים שהוא הפך למבוקש, ופתאום הוא הופך למבוקש והמחירים עולים.

וג'וני – נא לא לערבב נושאים שלא קשורים. סתם בשביל להרגיע אותך:
1) אתר בנק לאומי הוא לא פיתוח של מנטיס. הוא מבוסס על מערכת שנקראת Vignette, והיא מערכת גדולה ומוכרת בעולם.
2) אני מת לשמוע את השיחה שלך עם נציג בנק לאומי. כמה שהוא יתרגש…

מאת באנדר:

אני מנצל את ההזדמנות
שועלי מה קורה עם תקליט חדש?
עבר המון זמן מאז האיש של המסיבות.

מאת ZHB:

ללא נושא
1. בWEB 2.0 הAJEX הוא רק משהו קטן בצד ולא לב העניין.
AJEX היא באזזוורד טכנולוגי ולא יותר. הרעיון עצמו הוא שינוי הגישה המנטלית מימי הפורטלים הסגורים לעידן של אתרים "פתוחים" ושירותים. אם אתה רוצה באז טכנולוגי מתאים יותר, API הוא המילה.
2. כמה שחצנות בתגובה לג'וני שועלי. אז נציג הבנק לא יתרגש, ומי שאחראי על המערכות לא יתרגש ואף אחד לא יתרגש. אבל מערכת שלא תומכת בשועל, גם אם היא מבוססת על פלטפורמה שהמטמיע התעצל להתאים, היא מערכת מהדור הישן.
גם טכנולוגית ובעיקר מנטלית.
בWEB 2.0 די מקובל להתרגש מפידבק של לקוחות. אחרי הכל, הם מרכז המערכת.

מאת איל שחר:

צריך לדייק
1) AJAX ולא AJEX.
2) אין קשר ל"סגורים" ו"פתוחים". AJAX הוא גישה אפליקטיבית, המרכזת את כל השליטה בקלט ובפלט במנגנון אחד בצד הלקוח.
3) API הוא לא באזוורד ולא תיאור של טכנולוגיה. הוא מילה שפירושה השפה בה מדברים עם אפליקציה.
4) אני מסכים עם הגישה שצריך לתמוך ב8% מהמשתמשים הגולשים עם דפדפני Gecko, אבל השחצנות כאן היא האיום "אם הם לא תומכים בפיירפוקס אני מחליף בנק". מי שאחראי על מערכות ה-e-business בבנק מודע לתמיכה של האתר בדפדפנים השונים ולקח את ההחלטות שלו בהתאם לתנאים.

מאת ג'וני שועלי:

ללא נושא
(באיחור לא אופנתי, אבל יאללה) רק כדי להבהיר, אני לא מהמאיימים על בנקים או פקידים (שלא לדבר על סמנכ"לים לטכנולוגיות גרפיות). אני פשוט שונא ללכת לבנק ולכן הענין של תמיכה בשועל הוא קריטי מבחינתי (אקספלורר לא עובד על המערכת שאני משתמש בה, אם ארצה או לא ארצה).

אכן, אני ממש מתכוון להחליף בנק שמשפחתי עובדת אתו שנים רבות, הפקידות הנחמדות גדלו עם אמא שלי והפקידים אמרו שלום ברחוב לסבתא – רק בגלל העובדה שאני לא מסוגל להשתמש באתר שלו.

ממי שנושא בתואר "אחראי על מערכות ה-e-business בבנק" אני לא מצפה שיבין בכלל את הנושא הזה. מסתבר שגם לא ממי שעובד במנטיס?

מאת איל שחר:

ג'וני
אני לא יודע באיזו לוגיקה אתה משתמש כדילהסיק מסקנות, אבל בוא נסכים לרדת מהדיון הזה. הוא לא ממש קשור לענייננו. תודה.

מאת איל שחר:

הא?
ג'וני, אני לא מבין באיזו לוגיקה אתה משתמש כדי להסיק מסקנות, אבל בוא נסכם שנרד מהדיון הזה. הוא לא ממש קשור לעניין המאמר. תודה.

מאת סחבק:

מוץ ותבן
אני אישית הגעתי למסקנה שיש פה שילוב בין שיווק אגרסיבי לבין קצת תוכן אמיתי.
אכן, הבאזזורד של AJAX הוא לא יותר מבאזוורד.
הוא רלוונטי בעיקר למתכנתים, ולא יותר.
אבל עיקר העניין, כמו שאני רואה אותו הוא בגישה שאנשים נוקטים. הרשת הופכת ליותר מבוססת שירותים וAPI פתוחים כך שהשירותים יכולים לדבר בינהם.

אני כן חושב שיש כאן תזוזה אמיתית לכיוון טוב יותר של הרשת ושיתוף בין שירותים. יש כאן הרבה משמעויות מסחריות, שלא כולם סגורים עליהן, אבל זאת התפתחות טבעית של הרשת. אנשי השיווק פשוט התלבשו על זה יפה.

זאת תהיה בועה רק אם יתנו לאנשי השיווק להפוך אותה לכזאת. אולי זה באמת טיפה מנופח, אבל אני לא חושב שזאת בועה, יש כאן התפתחות נכונה וטובה.
דיברתי על זה גם כאן: http://sachbak.blogspot.com/2005/10/20.html
בלינק הנ"ל יש קישור גם למאמר מעניין בנושא הזה של טים אוריילי (אני רק תמצתתי אותו).

מאת איל שחר:

לא רק למתכנתים
אני טוען ש-AJAX הוא באזוורד רק בגלל שזה שם חדש לטכניקה ישנה.
להגיד שזה לא מעניין את משתמשי הקצה זה מוטעה למדי. אפליקציות ווביות מבוססות XMLhttp request משפרות משמעותית את חוויית המשתמש.

אגב – אני אעקוב אחרי הבלוג שלך. שמח לראות תכנים מעניינים. רק תעשה טובה לקוראים ותסדר את עניין ה-RTL…

מאת שי:

תיקון לסחבק
המושג AJAX הומצא במיוחד בשביל כל מי שעובד בפיתוח תוכנה והוא לא מתכנת. הרי לרוב המתכנתים היה ברור שקריאות אסינכרוניות לשרת קיימות ונתמכות כבר מ-98 (אמנם רק בדפדפן IE)

הבאזוורד AJAX עוזר למעצבי ממשקים, מעצבים גראפיים, מנתחי מערכות וכל מי שקשור בצורה כזו או אחרת לפיתוח תוכנה לגלות עולם שלם של יכולות שאף מתכנת ממוצע לא גילה לו.

לסיום, ובקשר די רופף לנושא, מי שראה את המצגת של Flex ולא היה מודע ל-AJAX היה יכול בטעות להאמין לשטויות שמקרומידיה מנסים למכור לנו על הייתרונות בשימוש ב-Flex.

http://www.macromedia.com/soft….flex/productinfo/brz_overview/

מאת סחבק:

מקבל
אני מקבל את התיקון בנוגע לבאזזורד. אני כיוונתי יותר לתוכן, מה שעומד מאחורי המונח, ואנחנו די מסכימים על כך שמתכנתים לא גילו פה את אמריקה.
אפרופו Flex, הם אכן עושים דבר מאוד דומה.
באופן כללי, החבר'ה במקרומדיה עושים כמה דברים נכון. ה Flex שלהם עושה כמה דברים שהדפדפנים לא עושים כמו שצריך כיום.
מה שהגיע רק עכשיו לפיירפוקס – Javascript 1.6, עם התמיכה שלו ב ECMAScript for XML (E4x), קיים כבר ב Flex זה זמן מה.
אני לא אתפלא אם נראה באיזשהו שלב דפדפן מבוסס פלאש כולו.
איל – אני שמח לדעת שאתה נהנה לקרוא את הבלוג, אתה צודק בנוגע לכיוונים של הטקסט. עושה רושם שבבלוגר לא שמעו על עברית.
(או כמאמר החמישיה – haven't the jewish people suffered enough?(
בכל מקרה, אני אעבוד על זה. :-)

– סחבק

מאת יניב:

כבר יש לך ORKUT?
מקווה שכן,
אפשר לבקש הזמנה?
חג שמח, יניב

מאת שי:

הזמנה ל-orkut
מי שצריך הזמנה ל-orkut מוזמן לכתוב לי (וגם בהזדמנות להגיד לי מה כל כך טוב בו… אני באמת לא מצליח להבין מה הביג דיל).

מאת ניר טייב:

מדריך ל-AJAX
http://www.google.co.il/search….7%92%D7%9C&meta=cr%3DcountryIL

מאת Jtm:

איל, קרא את זה
http://israblog.nana.co.il/blo….p?blog=152512&blogcode=3189563

כפי שכתבתי בתגובות לפוסט ההוא (שם עוד כמה אנשים כתבו שההודעה הזאת העירה אותם):
בפרסומת אחת הם הצליחו גם להספים, גם לחדור לפרטיות וגם להעיר את הלקוחות משינה. צריך כישרון מיוחד כדי להצליח לפשל ככה.

מאת עמית:

אפשר להתחבר ל-ORKUT
באמצעות החשבון בגוגל…

מאת אילון:

רוצה להבין
מי שרוצה להבין מה ההבדל בין WEB2 לאתרים "ישנים" ומה הפוטנציאל,
שישווה בין ENCARTA ל WIKIPEDIA, ואיך כל אחת התקדמה בשנה האחרונה.
רק סמנטיקה? אז מה?!

מאת מידענית:

סימינרים בנושא WEB 2.0
כנסו לאתר של המכון הישראלי ליצוא ותמצאו שם שני סימינרים שמתקיימים בנושא חיפוש מידע מוסתר. מידע שלא ניתן למצוא באמצעות מנועי החיפוש המסורתיים.
זה האתר:
http://www.export.gov.il/_Trai….sp?ArticleID=582&CategoryID=27
והקורס נקרא "360 מעלות של מידע"
הזדרזו כי זה מתקיים ב- 28-29 בנובמבר 2006.

מאת ראסטי:

יפה
כתוב לעניין.

מאת shtrudel:

web 2.0
web 2.0 it's only termin,that means,"standart" of internet interface,that including rcc,java and more..now we can put all things together

מאת שי:

ללא נושא
כבר קראתי ואיני זוכר היכן – ההבדל הוא שכרגע כל אתר ווב 2 נהיה sweatshop של משתמשים.

המשתמשים אינם מקבלים כסף עבור תרומתם. מי שכן צפוי להרוויח אלו האתרים שמתשמים בתוכן הגולשים ווב 2.

מטהקפה ועוד כמה אתרים אחרים כבר משלמת ליוצרי תכנים מקוריים בהתאם לצפיות בסרטים. זה מודל ראוי שכדאי שכל הבלוגריות הרשתיות ההמוניות ילכו בעקבותיו. התוכן יהיה איכותי יותר.