"קח תרמיל, קח אייפון, בוא איתי אל הצפון", או איך לשדרג את הטיול לחו"ל עם סמארטפון

6 מאי 2011

עשר שנים עברו – אז יצאנו לחגוג את יום הנישואין המיוחד בפראג הרומנטית. עיר גותית שהצליחה להביא אפילו אותי להתרגש מהמחשבה על מה שפעם היה שם. וכמובן הפאר הארכיטקטוני שעומד שם מאות רבות של שנים.

כמובן שלקחתי איתי את המוח המשני, הפעם בצורה של אייפון. ולאלו ששואלים 'למה לא עם הנקסוס?' – אני מודה שסמכתי על אמינות האייפון יותר, למרות שאת האנדרואיד אפשר להתאים למצב הטיול באופן מרשים.

בלי לתכנן יותר מדי מראש, מצאתי שכל מה שאני צריך זה את האייפון וכרטיס אשראי. זהו. אני מפרט למטה כמה כלים שמשדרגים את הטיול בקלות, אבל לפני זה, נחזק רגע את המשמעות של זה:

בקרוב – כל מה שתצטרך לקחת לחו"ל זה סמארטפון.


גוגל מקדמת בכח את ההטמעה של מערכות חדשות המאפשרות תשלום באמצעות הטלפון. רק חפשו google nfc ותקראו את התוצאות. הטכנולוגיה כבר קיימת, הטלפונים מתחילים לתמוך, ובתוך חודשיים-שלושה אמור להתחיל ניסוי ברחבי סאן פרנסיסקו וניו יורק.

עכשיו נעזוב את הכסף, ונתעסק בכל מה שקורה כאן עכשיו. אז הנה:

3.1415 טיפים ודרכים שהאייפון שדרג לנו את הטיול

צילום

סחבנו איתנו את מצלמת הפוקט בתיק, וכמעט לא השתמשנו בה. על מצלמת SLR כבדה אין מה לדבר מבחינתי. אני אוהב לצלם אבל לא מוכן לשלם את החרדה. ועכשיו גם על הפוקט אני מתעצל, ואת רוב התמונות צילמנו באייפון.

 1. המחיר של צילום באייפון הוא החוסר בזום. וגם ה-UI והביצועים של האייפון לא מאפשרים צילום בשליפה מהירה. אבל בהתחשב בזה שגם הפוקט לא מיליון דולר – הסכמתי לוותר לטובת היתרונות האחרים.
 2. אין כמו קז'ואל. לטייל ברחוב כאילו אני סתם יוצא לקפה. בלי תיקים ובלי כיסים תפוחים ממכשירים מיותרים.
 3. בניגוד למצלמה – הטלפון לא סגור וארוז מחכה לצילום. הוא עולה מעל גובה השולחן מכל מיני סיבות. אם הוא כבר שם – זרוק תמונה ספונטנית. ככה סתם כשיושבים ומחכים לחשמלית. הרי בסוף אלו הרגעים שחשוב לתעד, לא את הנוף שאפשר למצוא באינטרנט באיכות טובה יותר.
 4. הטלפון גם שומר מיקום של כל תמונה. אני פותח היום את הפיקאסה ומדפדף בתמונות, ובפאנל מימין אני רואה תמונת לוויין המציגה לי איפה עמדתי בכיכר כשצילמתי את מגדל השעון התמוה. ואני יכול גם לראות ולשתף את הטיול שלי על גבי מפה ב-Picasa Web. זה די מדהים, והערך שיהיה לזה בעוד כמה שנים הוא עצום.
 5. צלמו מסמכים ושלטים! אין הגיון בלטייל עם צילום זירוקס בנייר מקומט בכיס האחורי, כשזה זמין בנייד, ואפילו מגובה לרשת. צלמו את הדרכון, את כרטיס החנייה, את כרטיס הביקור של המלון ואת שעות ארוחת הבוקר, צלמו את שעות הפתיחה של המוזיאון ואת השם של החנות שתרצו לחזור אליה כשתהיה פתוחה. ותתחילו עם זה עוד בנתב"ג, עם שלט המיקום בחניון לטווח ארוך, או שתחרשו את המגרש ב-6 בבוקר עם מזוודות כשתחזרו.
 6. כמובן שתמונות באייפון מוכנות לשליחה במייל או שיתוף בפייסבוק תוך שניות.  לא חייבים לעצור את העולם באותו רגע. אפשר להינות מהטיול, ובערב – מול ה-Wifi – לשתף.
 7. יש תמונת סטילס ויש וידאו, אבל יש גם פנורמה. זו מזכרת מדהימה בעיני. התחום מתפתח עכשיו, ועוד יהיה מי שיביא את ההברקה איך עושים את זה בוידאו עם הטלפון (עדכון – זה כבר קורה). יש כמה כלים שנותנים ליצירת פנורמה בקלות. הנה אחד שאני השתמשתי בו:
  צילומי פנורמה שצילמתי עם Microsoft Photosynth (האפליקציה חינם, אבל דורש סילברלייט לצפייה ב-WEB). אולי גוגל יעשו משהו עם Panoramio כמו שמיקרוסופט התפתחו מ-SeaDragon.
  מה שכן – אין טעם להשקיע בפנורמה במקומות שיש בהם Google Street View…

אייפוד ולא לשירים

 1. אם בא לכם לצאת לסיור תיירותי ולשמוע הדרכה, אבל בלי הצייצנית שהולכת מקדימה עם מטרייה סגורה מורמת גם כשיורד גשם, אפשר להשיג הדרכה קולית מסודרת לערים מסויימות ב-50 ש"ח. בקצב שלך, בסדר הפוך אם בא לך. שווה. הנה,שניים.
  אם אתם מטיילים בזוג – הצטיידו במפצל אזניות.
 2. זה טיפ קצת מוזר, אבל אם הייתי צריך להמליץ משהו משלי לנוסעים לעיר עם אופי היסטורי חזק – הייתי מציע להביא מוזיקה תקופתית לאווירה.

מפות

תמיד אנחנו מוצאים את עצמנו עם מפת נייר ענקית מרוב פרסומות, מקופלת לרבע ברשלנות, ועין מסונוורת חצי סגורה מחפשת למעלה את השלט של שם הרחוב. הפוזה הזו היא חלק מהקסם של להיות תייר, אבל אפשר גם בלי.

 1. המפות של גוגל צורכות דאטה, וזה יקר לנו. אני מתייחס למטה לדאטה, אבל הידעת? אפליקציית המפה שומרת בזכרון את חלקי המפה שהורדת, כדי לחסוך טעינות מיותרות. אז כשאתה בנקודת Wifi בבית קפה או במלון, או סתם של מישהו שגר שם – פתח את המפות, חרוש עם האצבעות את האיזור – כמו קראטה קיד – זום אין, זום אאוט, ימינה, שמאלה, למטה למעלה.
  עכשיו צא לטייל עם Data Roaming כבוי, והמפות עדיין יהיו נגישות.
 2. שמור למועדפים. כשאתה ב-Wifi, חפש את המקום שאתה רוצה להגיע אליו, וודא שזה זה, והוסף אותו למועדפים של אפליקציית המפה. אפשר אפילו לעשות את אלה עוד בבית, כשאוספים המלצות.  הסיכות האלו תמיד נגישות לך, גם ללא אינטרנט פעיל.
 3. אי אפשר לחפש כתובת בלי אינטרנט. אז אם אתם מחפשים משהו ספונטאני ואין Wifi- תידרשו להדליק את ה-Data Roaming. המועדפים הם דרך יעילה להימנע מזה לפעמים.
 4. היזהרו מ"הנח סיכה".  לחיצה ארוכה על המפה והסיכה זזה. זה לא נועד לשמירה של מיקום לעתיד.
 5. לפעמים מפות התיירים שמחלקים במלון טובות יותר מזו של גוגל, כי יש בהן נקודות ציון נוחות יותר. אם יש לכם אחת כזו ב-PDF, כמו זו שבאה גם עם המדריכים הקוליים שהזכרתי למעלה – גררו אותה ל-iTunes (זה יוסיף קטגוריה של Books), הורידו iBooks בחינם, והמפה תהיה זמינה לזום והזזה בלי עלויות אינטרנט.
  אפשרות אחרת היא להשתמש גם כאן במצלמה. קחו את המפה בדלפק המלון, צלמו אותה, והחזירו אותה למקום.
 6. אם אתם נוסעים לעיר מוכרת – סביר שתמצאו אפליקציה שהיא סוג של מדריך תיירים הכולל מפה באופליין. אישית לא נתקלתי במשהו איכותי, אבל שווה לבדוק.

דאטה זה יקר!

 1. כן, דאטה בחו"ל זה יקר. כדאי לרכוש מראש חבילה קטנה של כמה מגה. זה עדיין יהיה יקר אבל לא פסיכי. וכמובן כדאי לנצל Wifi איפה שאפשר. הפתיע אותי כמה Wifi חופשי זיהיתי בפראג.
 2. כדי להבטיח שלא יהיו הפתעות – צריך לבטל את ה-Data Roaming (או בעברית שאיש לא מבין – גלישה בעת נדידה). זה קצת חבוי בתפריטים של האייפון (הגדרות > כללי > רשת) לצערי. ככה המכשיר לא יפתיע בפעולות רקע שעולות לנו הרבה כסף.
  חשוב לשים לב שיש אפליקציות שמקפיצות הודעה שמאפשרת להפעיל את ה-Roaming, ואז בקלות שוכחים את זה דולק. בטח יש משתמשים שבכלל לא יודעים איפה לכבות את זה.
 3. אפליקציה חדשה בשם Onavo דוחסת מידע שאני מוריד לטלפון, ונועדה לחסוך עלויות דאטה בחו"ל. בנסיון שלי היא חסכה כ-45% מהנפח שהייתי צורך בלעדיה. ככה היא אומרת, לפחות. אני לא לגמרי בוטח בענייני אבטחת הפרטיות והמידע שלי שעובר דרכם, אבל כל עוד המידע אינו באמת אישי (מפות, תמונות בפייסבוק) – אפשר להשתמש בשקט. בינתיים זה בחינם. מתישהו זה יהיה בתשלום.
 4. המלצתי על שמירת מפות בזיכרות, ושימוש ב-PDF באופליין באמצעות iBooks.

עוד כמה

 1. רכישה – אז בעתיד נוכל לרכוש עם הטלפון באמצעות NFC, אבל כבר עכשיו יש כמה פתרונות רלוונטיים. בכמה ערים באירופה, ופראג ביניהן, ניתן לרכוש כרטיס לתחבורה הציבורית באמצעות SMS. בלי ארנק ומטבעות, בלי לרכוש כרטיס בקופה מראש. מדובר במקומות בהם הגבייה מושתתת על אמון ועל ביקורות פתע.
 2. מזג אוויר – אני לא יודע להעיד ממש על הדיוק של הנתונים של יאהו באפליקציית מזג האוויר של האייפון, אבל זה מוצר חיוני ויש אלטרנטיבות.
 3. Foursquare - דרך מעניינת לגלות מקומות טובים (בעיקר לאכול ולשתות) שלא מופיעים במדריך, לקבל דילים וטיפים, ואפילו לצבור נקודות במשחק חסר התכלית הזה.

הסכנות

כל זה מתחבא במכשיר המדהים הזה שבכיס שלנו. רגע, באיזה כיס שמתי את זה? איפה האייפון שלי?!!!

 1. תמיד אפשר לאבד, להפיל לשלולית, להישדד ע"י כייס – והמכשיר הלך עם כל הכלים שיש בו. ואם בעתיד ניסע לחו"ל עם אייפון בלבד – נהיה חסרי כל ברגע שזה קורה.
  אז כדאי להשתמש בשירותי גיבוי ולנצל אותם ברגעי Wifi. למשל – את המסמכים לשים ב-dropbox. כך, גם אם הלך המכשיר – אפשר לגשת למידע ממחשב.
  אני לא מכיר שירות לגיבוי שוטף של תמונות. אם מישהו מכיר – שיגיב בבקשה.
 2. גם סוללה שנגמרת יכולה להביא אותנו למצב של לילה באיבוד על המדרכה הקרה. לא נעים. יש סוללת גיבוי חיצונית שיכולה להציל את המצב, אבל אם תהיו עם Data Roaming כבוי – הסוללה תחזיק הרבה זמן.

עדכון: שיחות עם הבית

איך שכחתי את Skype. מזל שיש כאן מגיבים עם טיפים מצויינים למטה, וקרן אייז הזכירה לי שאורצ'יק נשאר בישראל, מאומץ ע"י המשפחה המורחבת. כל מה שהיה צריך זה לומר לסבתא: "כשזה מצלצל – תלחצי על Answer with video". ומכל מקום שיש Wifi אפשר לשלוח נשיקה וירטואלית בשידור חי.

ככה מטיילים ב-2011. יש לכם המלצות נוספות? אשמח לשמוע.

 

תגובות

מאת שמוליק:

בנוגע לDATA, כדאי לבדוק באתר הזה http://prepaid-wireless-internet-access.wetpaint.com/
הם מרכזים אפשרות לקניית SIM PREPAID מקומי בארצות שונות.

מאת Inbar:

אייפון 4 כבר עם זום ומצלמה דו כיוונית כך שזה יתרון אם אתם זוג ואין מי שיצלם… שלא לדבר על הוידאו המדהים

מאת איל שחר:

ענבר, לצערי שני היתרונות שתיארת הם תיאורטיים.
הזום של האייפון זה זום דיגיטלי, לא אופטי. כלומר זו סתם מתיחה של התמונה, כך שאין זום באמת.
גם המצלמה הקדמים היא מצלמת VGA, שזה בערך 0.3 מגה פיקסל. היא נועדה לשדר תמונת וידאו שלך, ואפשר להשתמש בה כתחליף למראה, אבל לא באמת כמצלמה סבירה.

מאת ברק דנין:

איזה כיף לכם, פראג עיר מקסימה.

למפות יש את Offmaps עם המפות החינמיות. לא צריך להיות קראטה קיד, פשוט בוחרים עיר ומורידים את האיזור הרלוונטי לזכרון. יש גם אינדקס מסעדות ואתרים אחרים שנטען. פשוט נהדר!

אפשר גם לקנות תוכנת ניווט ממש, כמו Navigon (יש לה קריינית שמקריאה את שמות הרחובות, קורע מצחוק עם שמות איטלקיים) או אחרות, לא נחוץ בפראג אבל חוסך ים כסף עם רכב שכור. כל המפות והמידע באים עם האפליקציות האלה, לא צריך WIFI.

מאת מוניקה:

אתה כותב נפלא .. עושה לי חשק לקנות איפון… למרות שיש לי מצלמה לא רעה…
בהזדמנות זאת אני רוצה לתת טיפ ..
קצת מתקוות הדינוזאורים אבל לדעתי ממש שווה…
אני חושבת שבאמת הצגת דרך מדליקה לצלם ולתעד בחו"ל אני רוצה להוסיך ששוה לקנות ב10$ מצלמה חד פעמית לא שוקלת הרבה וגם לא יקרה ומדהים כמה יפה היא מתעדת
שווה לנסות פיתוח באחת החנויות בחו"ל …זה נותן חשק לצלם עוד…

מאת איל שחר:

ברק – תודה על הטיפים.
Offmaps תומכת גם בחיפוש כתובות ובהצגת המיקום שלך? (GPS)
מוניקה – באמת דינוזאורית. פיתוח??

מאת ברק דנין:

כן, יש להם איזה מקור מפות open source שלא בדקתי עד הסוף. עבד די מדויק בברלין. עובד אפילו בישראל.

מאת קרן אייז:

אלו הדברים שהיו מאוד שימושיים במסעי האחרון לארה"ב:
אפליקצייה מעולה למזג אויר – WeatherBug ועוד אחת חמודה: MrWeather
שירותי שיחות חינם/כמעט חינם: Viber, Skype, WhatsApp (יש את Bphone האפליקציה של בזק שמצריכה הערכות מוקדמת מהארץ ונאמר לי שמאוד שווה)
תכנון בדרכים: TripAdvisor, AroundMe, Yelp, Urbanspoon ,YPmobile
המרות של מידות/מטבע/תרגום: Convert Everything Free
מידע על כמה טיפ לתת (כולל מחשבון אחוזים): טיפ עולמי

מאת מאיר:

יופי של פוסט!
ובנוסף אני ממליץ לך על אפליקציה חינמית everytrail
http://www.everytrail.com/
אשר משתמשת ב GPS וניתן להוריד מסלולים לכל עיר ואתר העולם שאחרים עשו ושמרו וכך עוקבים אחרי המסלול שעובר בנקודות המעניינות. בכל נקודה במסלול ניתן לקבל הסבר. כמו מדריך תיירים צמוד
http://www.everytrail.com/guides
פשוט, קל ואדיר האייפון הזה!

מאת איל שחר:

קרן, מאיר – מעולה! אני יודע שאני חוזר לפוסט הזה לפני הטיסה הבאה.
קרן – איך שכחתי את סקייפ. עכשיו צריך לעדכן את הפוסט…

מאת ענת:

גם אנחנו מתכננים נסיעה בקרוב, אבל כשהתקשרתי כדי לברר מחירים ועליות של שיחות לחו"ל או חבילת גלישה, שערותיי סמרו… המחירים פשוט מופקעים. כבר חשבתי להשאיר את הגלקסי (אנדרואיד) שלי בבית, אבל עכשיו עם כל האופציות שהבאת כאן, אני מתחילה לחשוב פעמיים… הדבר היחיד שעוצר אותי כרגע הוא החשש הגדול מגלישה "בלתי נשלטת" ובעקבותיה חשבונות מנופחים… :-(

מאת קרן אייז:

ענת, באופן מפתיע סלקום היו מאוד אדיבים והציעו לי לחסום בעצמם את ה-3G ובכך לא תהיה (ובאמת לא היתה) גלישה "בלתי נשלטת". תנסי את זה בחברה הסלולרית שלך. כיוון שגם לא כל כך סמכתי עליהם לחלוטין התקשרתי אליהם במהלך השהות שלי שם ווידאתי שאכן אין חיובים ובאמת לא היו.

מאת ענת:

תודה רבה קרן! אני באמת אנסה לברר עם אורנג' אם הם מאפשרים זאת… יפה שסלקום עמדו במילתם :-) האמת היא, שלזכותם של אורנג' ייאמר שהם דאגו להזהיר אותי מגלישה "לא רצונית" שכזו… :-)