התמונה המלאה Apple's Ecosystem

כשמסכמים את כל העובדות מקבלים תמונה מטרידה…

3 אוגוסט 2011
לאחרונה אני צולל אל תוך העולם של Apple בהקשר של iPhone וה-AppStore, וקצת עם ה-OsX. ופתאום, כשאני עוצר להסתכל על התמונה השלמהשל האקו-סיסטם – היא קצת מטרידה.אני בטוח שחלק מהעובדות כאן יהיו חדשות לרובכם, אבל מה שיותר מעניין הוא המכלול שלהן.

ככה נראה העולם בכל הקשור ל-iOS – האייפונים והאייפדים שיש כמעט לכולנו.

 • כל מי שרוצה לפתח ל-IOS צריך רשיון של אפל. זה אומר שהוא משלם (100 דולר לשנה), אבל יותר מעניין – הוא רשום באפל, ובהמשך זה כולל חשבון בנק וזיהוי חד ערכי של המכשירים הניידים שהוא נושא.
 • מי שרוצה לפתח ל-IOS ול-OsX חייב לעבוד על מחשב של אפל. גם החומרה, המכשיר עצמו, וגם מערכת ההפעלה.
  הוא גם צריך לעבוד עם כלי העריכה של אפל. וכשהוא מתכנת – הוא כותב בשפה ייחודית של אפל (Objective C). יש לסעיף הזה מעקפים מסויימים, אבל הכלים של אפל הם התנאים הרשמיים, והכלים המתאימים ביותר.
 • כל אפליקציה/משחק שהמפתח רוצה לפרסם – תהיה אך ורק ב-AppStore של אפל. אין דרך אחרת להעביר אפליקציות למכשירי Iphone/Ipad אלא עם המכשירים נפרצו (את זה אפל לא מצליחים לחסום בינתיים).
  כלומר אין דרך לקנות/למכור אפליקציות למשתמש הקצה, אפילו בחינם, שלא דרך אפל (ותוך חלוקת עמלה של 30% לאפל).
  כיום גם ב-OsX, על מחשבי דסקטופ ולפטופים של אפל, מותקן AppStore. סביר להניח שבהינתן הדרכים הטכנולוגיות – אותה מדיניות תשוכפל גם לשם.
 • אפל קובעים את סולם המחירים של אפליקציות. אי אפשר לקבוע כל מחיר לאפליקציה. למשל: אי אפשר למכור בפחות מדולר אחד, ואי אפשר למכור בדולר וחצי. רק בשלמים (פחות סנט אחד לפי המסורת האמריקאית). ובמספרים גדולים – הסולם של אפל מציב רק מחירים במאות שלמות. אי אפשר למכור ב-550 דולר. צריך לבחור: 500 או 600.
 • כל אפליקציה של iOS נבחנת ומסוננת ידנית ע"י אפל. אפל יכולים לפסול אפליקציות אם הם רואים בה בעייתית מכל מיני היבטים, כמו עיצוב, שימוש בפונקציונליות של כפתורי המכשיר (מי שניסה לאפשר צילום ע"י כפתור הווליום – נפסל), או תוכן שאינו מוסרי לפי אמת מוסר של אפל.
 • עוד דבר שאפל לא מאשרת – מכירת Subscription שלא דרך החנות של אפל. בקינדל של אמאזון היה פעם קישור שמוביל אל החנות שלהם. לפני שבוע הם נאלצו להסיר את הקישור. מי שיתקין עכשיו את האפליקציה יראה שאין שם שום הפניה לרכישת ספרים. הסיפור (השערורייתי בעיני) זמין כאן. הדרישות הדרקוניות המקוריות של אפל כאן (הן עברו עידון קל מאז). לא מעט אפליקציות של גופים גדולים מתחום העיתונות והמגזימים ואפילו מוזיקה – נכנעים לתנאים של אפל, ויש מצב שהם מאבדים את הרלוונטיות ב-iOS.
 • כל אפליקצית iOS רשומה אצל אפל ומאוחסנות אצל אפל בגרסתה האחרונה (וכנראה גם בגרסאות קודמות).
 • כל בעל iPhone/iPad שרוצה לרכוש אפליקציות – צריך להפקיד את פרטי כרטיס האשראי שלו אצל אפל. (תיקון: כתבתי כאן שזה רלוונטי גם לחינם, אבל טעיתי. אפל מאד דוחפים להזנת פרטי אשראי ביצירת החשבון, אבל אפשר להימנע מזה עד לרכישה הראשונה)
 • כל אחד מ-200 מיליון מכשירי iOS שיצאו לשוק – מכיל מספר מזהה ייחודי (נקרא UDID). לכל משתמש יש Apple ID. הצימוד הזה מתועד אצל אפל.
 • אפל יודעים בדיוק מה מותקן לי על המכשיר. הרי הם אלו שנתנו לי את האפליקציות האלה.
 • כשמשתמש מחפש אפליקציות להורדה – אפל הם אלו שמחליטים מה להציע לו, על בסיס מאפיינים שונים שחלקם נובעים מהתנהגות ודירוג הקהל (דירוג שיכול להתבצע כמובן רק אצל אפל).
 • ה-AppStore אינו זמין באינטרנט. אפשר להגיע לעמודי אפליקציות דרך גוגל, אבל הדרך היחידה הרשמית לעיין ולחפש אפליקציות ומשחקים ב-Appstore היא בתוכנת iTunes של אפל (לשמחתנו זה עדיין עובד גם על Windows).
 • באמצעות חשבון האפל שלך, ובהפעלה פשוטה של MobileMe המוטמע במכשיר – הטלפון שלך ידווח על מיקומך לשרתים של אפל באופן שוטף.
 • ה-iCloud החדש של אפל, שיוטמע ב-iOS הקרוב, מסנכרן את כל המידע שלך בין המכשירים שלך. ובמקביל – מאחסן אותם על השרתים של אפל. וההפעלה של השירות הזה יושבת באופן הכי טבעי בתהליך ההפעלה הראשונה של המכשיר, כשירות גיבוי חינמי.

די. עייפתי את עצמי. אז שתי הבהרות לסיום:

 1. רק אפל מסוגלים ליצור אקוסיסטם איכותי שכזה. חברה של גאונים בעלי חזון. זה לא שאין לי טענות פה ושם על המוצרים שלהם, אבל אני לא רואה מי יכול להשתוות להם בזרימה המשומנת הזו של המערכת ובתדמית הצבעונית שהם מצליחים לזגג על הכל.
 2. יוצאים לי מדי פעם פוסטים אפוקליפטיים. לא יודע למה זה אבל נראה שאנחנו אוהבים לפחד קצת :) בכל אופן – אני לא מצביע כאן על רוע, אלא על תמונת מצב שיוצרת בעיה של תחרות, של פרטיות, ושל אובדן שליטה.

תגובות

באמת שאפל נהייתה אימפריה כלכלית, המפתח בא לעזור לאפל והוא צריך לשלם לה 100$ לשנה?

שיעשו שביתה, בוא נראה כמה זמן אפל תחזיק בלי אפליקציות.

היי שחר, פוסט מעולה!

רוב הנקודות שאתה מעלה הן אכן שליליות, והאופן בו אתה מתאר אותן אכן נותן אפקט אפוקליפטי משהו לעניין.

אבל,

האקו סיסטם הסטרילי ("הגן הסגור") הזה הוא, כנראה, הדרך היחידה לשמור על רמת אמינות גבוהה של המכשירים.
בעיות התפעול שצצות באנדרואיד הן כבר לא סוד – וכאשר מדובר במכשיר בעל חשיבות תפעולית קריטית כגון טלפון (חשיבות פירושו – אני *צריך* להשתמש בו כעת לשיחה דחופה, וכו') האפליקציות חייבות להיות כאלו שלא ידפקו לי תכונות אחרות קריטיות של המכשיר (כגון האפשרות להתקשר).
וכן, אם המסקנה היא שלחיצה על כפתור הגבר ווליום מציב בעיה למכשיר אז זה צריך להיחסם. (כן, אני יודע שזה אחד מהפיצרים "המופלאים" שלהם ב iOS5…)
מורד.

מאת איל שחר:

מורד,
תודה רבה.
הטענה לפיה המערכת הסגורה נועדה לשמור על המשתמשים היא נורא נעימה, אבל היא לא מדוייקת:
1 – חלק גדול מההגבלות של אפל נובעות משיקולים מסחריים בלבד. זה כולל את ההגבלה על הכלים ליצירת אפליקציות וכמובן את עניין המכירה של אפליקציות ומתוך אפליקציות. זה אך ורק עניין של כסף.
2 – אין בזה אמת מוחלטת. כמו שאתה כותב, יש דברים שאפל מחליטה שהם טאבו, המשתמשים הולכים ומפתחים מעקפים ומפיצים ב-Cydia, ואפל אח"כ מטמיעה את התכונות האלה.
3 – יש מערכות אחרות, פתוחות יותר, שמצליחות להתנהל בלי בעיות. כלים של Crowd-sourcing מאפשרים לנפות את הרעות והחולות מהמערכת.

מאת אמיר:

נקודת אור אחת בפוסט שלך (שאותו רק מנויים לעדכונים במייל רואים):
"Email delivery powered by Google"
:)

היי אייל,
כל הנקודות שתארת הן בדיוק הסיבה שאני נמנעת מממוצרי אפל (ההתחלה היתה ששנאתי את איטיונס, וכשהם הכריחו אותי כמעט בכח להכניס שם את פרטי כרטיס האשראי זו ממש היתה נקודת האל-חזור מבחינתי).
כמו שאמרת, הם מצליחים לעטוף הכל בעטיפה נוצצת וחדשנית, שמאוד מפתה את המשתמשים. הרבה פעמים גם מצוטט המחקר שהמשתמשים מעדיפים חוית משתמש על פני פרטיות (אני? מה יש לי להסתיר?), ואני מניחה שגם במקרה הזה – המשתמשים חושבים לעצמם "יש לי כל כך הרבה אפשרויות באפ סטור הזה, והכל כל כך נח ונגיש, מה שאפל לא מאפשרים באמת לא חסר לי".
בעיני זו טעות גדולה. זו טעות גם ברמת המשתמש הפרטי – האם באמת נכון לסמוך על קונגלומרט בסדר גודל הזה שישמור על האינטרסים של המשתמשים, וגם ברמת העולם הטכנולוגי ולאן אנחנו רוצים שהוא ילך.
פתיחות, שקיפות, עשיה למען הכלל – אלה דברים שהאינטרנט יכול לאפשר, ויעשו את העולם טוב יותר. לקונגלומרטים הגדולים, כך מתברר, אין באמת רצון לעשות את זה.
(עכשיו גם אני עייפתי את עצמי… סליחה :-)).

מאת איל שחר:

ניסוח מצויין, הדס.

מאת arkapri:

אל דאגה גוגל מורידה אותם בלי מאמץ. אותו סיפור כמו הקרב של הפיסי מייקרוסופט מול אפל. כיום 95% מהמחשבים האישיים בעולם מריצים ווינדוז. למה כי אפשר להתקין אותו לא רק על חומרה של אפל. אותו סיפור קורה בתחום המובייל אבל גוגל החליפה את מיקרוסופט.

[…] מצב שיוצרת בעיה של תחרות, של פרטיות, ושל אובדן שליטה.הפוסט פורסם לראשונה בבלוג דיזיינרתגים: Apple, appleid, iOS, ipad, iPhone, IPod, osx, אייטונז, אייפד, אייפוד, […]

מאת דפנה אופק:

אני מניחה שבמוזכר לעיל טמון חלק ניכר מהשמחה סביב עליית האנדרויד. הרי גישה כזאת מתודלקת בעיקר במצב של שוק המובל ע"י שליט בלתי מעורער, ובימים אלו ניתן לחוש את המשחק נפתח מחדש. זו התמונה הגדולה יותר של היתרונות של עליית אנדרואידגוגל (לעומת השיחה היותר ספציפית של פיצ'ר מועתק כזה או אחר). בשורה תחתונה כשהשוקתחרות פתוחה – כולם מנסים לעשות גם את הטוב וגם את הנכון ביותר. יש לנו רק מה להרוויח מזה.

מאת מוטי:

האקו סיסטם של גוגל כבר קיים מזמן בכל השרותים שהם מפיצים "בחינם" באינטרנט.

לכאורה נראה שהאלטרנטיבה של גוגל טובה יותר, רק לפעמים שוכחים שלגוגל כבר יש מזמן את כל המידע שלכם עם מכשיר אנדרואיד או בלעדיו.

לצערינו המושג "פרטיות" נעלם לגמרי, מי שרוצה להחזיר אותו שינתק כל מכשיר דיגיטלי מעליו, בעיקר מכשירי טלפון נייד למינהם.

TwitterSmash Beta Released…

Twitter is becoming an important marketing tool for online publishers and marketers. But it can be time consuming to keep your profile up to date and it often gets forgotten. But not any more!!! I got News for you. TwitterSmash is here to automate all …