ולאן אתה הולך דע מניין באת

18 ינואר 2006

יש מספר אתרים המציעים מפות לחיפוש כתובות ומסלולים בישראל. רובם מבוססים על מערכת המפות המצוינת של Atlas. כמעט כולם נופלים בתהליך של הבנת תהליך השימוש.

אחרי שנים של תחנונים סבתא שלי הסכימה להוריש לי את הספה הישנה שהביאה מפולניה. זו עם הרקמה בצבעי חום וורוד ועם ריח הנפתלין העמוק. אחחחח.. הנפתלין הזה תמיד יזכיר לי את הילדות כשאשב בסלון ואשתה שוקו חם עם רגל קרושה. א-מ-מה, מסתבר שהריפוד של משענות היד קצת שחוק אחרי אלפי טפיחות הייאוש שהתלוו לגניחות הסבל (כבר אמרתי פולניה?), וגם ריח הנפתלין כבר דהה, ואינו כפי שזכרתי.

למזלי, הכל ניתן לתיקון. אני מכיר חנות ברחוב לילינבלום בתל אביב, שמוכנה לספק לי נפתלין נוזלי בבקבוקים. קבעתי איתו להיום, שישי בבוקר. היאח. עכשיו, כל שנותר הוא למצוא היכן מוכרים בד עם רקמה בצבע חום וורדרד. הכינותי מראש חיפוש, ולשמחתי נמצאה חנות הבדים ברח' הרצל 12.

רגע. הרצל 12 זה ליד לילינבלום? או שאולי זה בקצה השני של הרצל בכלל, ליד המקום הזה עם הכלובים והחתולים? קפיצה קלה לוואלה מפות מגלה לי שהמזל לטובת הפולנים היום, ואני יכול לדלג בין החנויות ברגלי הכואבות.

מה השלב הבא? למצוא איך אני מגיע מביתי שברמת-גן אל סמטאות דרום תל אביב בדרך היעילה ביותר, שלא אסבול חס וחלילה. הידד – וואלה מפות מציעים גם חיפוש מסלול!

אופס!

אם אנסה לעבור לחיפוש מסלול, כל שמציעים לי הוא לחפש איך לחזור עם הנפתלין והרקמה הביתה.

 

ואני שואל – לא סבלתי מספיק?!

תהליך המשתמש הטבעי בכל משימה, גם אם היא לשים מים בכוס וגם אם היא להביא לשלום במזרח התיכון הוא קודם כל להבין את המטרה, ורק אז לבחון את הדרכים להגיע אליה.

באותה שיטה – ההנחה האינטואיטיבית והתיאורטית שלי היא שרוב המשתמשים מתחילים בחיפוש כתובת, ורק אז בוחנים את המסלול. במיוחד כשמדובר בגברים, והם הרי תמיד מקווים שהכתובת שתימצא היא כזו שהם יודעים להגיע אליה לבד.

כמעט בכל מערכות המפות הגישה היא כאילו חיפוש כתובת וחיפוש מסלול הן שתי משימות נפרדות לחלוטין. וגם אז, אגב, הממשק לא הכי ברור, אבל זה כבר נושא אחר.

 

 

 

 

 

 

 

חיים הכט היה נותן חצי מדליה ל-emap. שם אמנם מערכת המפות עצמה איטית ומיושנת, אך הם לפחות מציעים לי להגדיר את הכתובת שמצאתי כנקודת יעד, ולא רק כנקודת מוצא.

 

תגובות

מאת נועם:

ועוד דבר קטן
כל מערכות המפות הישראליות שנתקלתי בהן עד כה, לא עובדות עם פיירפוקס.
במקרה של AtlasCT, זה ממש מוזר. המפה שלהם עובדת על פלאש, ובעקרון אמורה לעבוד בכל מקום שיש פלאג-אין. אלא מה? החלק הלא גרפי של המפה – הטופס – אינו פלאש, ועובד רק עם אקספלורר.

ראיתם את מערכת המפות המדהימה של גוגל? ככה עושים את זה.
http://maps.google.com/

נועם

מאת איל שחר:

הא?
וזה קשור… איך?

מאת ירדן:

מפה
איל, יש אתר ששמו "מפה" אני בטוח ששמתה עליו.
הוא מאוד דינאמי, נוח ומהיר.(TELMAP) הקץ' הוא שזה עולה קצת.
MAPA.COM