איך למנוע מילדך לראות בטעות מה שלא היה אמור לראות

בשני צעדים פשוטים אפשר להגדיר בגוגל הגנת ילדים בסיסית. זה לא מושלם, בעיקר בעברית, אבל זה כנראה יותר ממה שיש לך כרגע.

22 אוגוסט 2011

הגעתי לשלב הזה. אור כבר מתחיל לדעת לכתוב, ובמשחק שובבי עם בן הדוד שלו, גם הוא עדיין בגן – הם חיפשו בגוגל את המילה (השם ישמור)… 'תחת'. אתם מוזמנים לחפש בעצמכם ולגלות שבין התמונות העליונות בעמוד הופיעה עטיפה של DVD, ועליה קלוז אפ. לכותר קוראים BlackZilla. צריך להסביר עוד?

שער הגישה לאינטרנט הוא גוגל גם אצל הילדים היודעים לכתוב. גוגל משמש אצלם לניווט גם לאתרים שהם מבקרים כמה פעמים ביום. וכל עוד גוגל מוגן – זה ייתן את הסינון הבסיסי הנדרש. זה לא ישמור בפני ילד שמחפש פורנו עם כוונה וידע, ואני לא בטוח שצריך, אבל זה ישמור מפני היתקלויות לא מתוכננות, כמו התמונה שנראית כאילו מישהו התיישב לכושי על היד.

סינון חיפוש בגוגל

לגוגל יש 3 רמות סינון תוכן: ללא סינון, סינון בינוני (מה שאתם מכירים בד"כ), וסינון מחמיר. לצערי הסינון הזה לא עובד ממש טוב בעברית, אבל אם נעביר את זה לסינון מחמיר – זה סביר יחסית.

כך עושים את זה

  1. לכו להגדרות החיפוש: http://www.google.co.il/preferences?hl=he (אם אתם בממשק בעברית אין לכם גישה למסך הזה מהתפריטים של גוגל)
  2. תחת "סינון חיפוש בטוח" בחרו בסינון מתון (אופס! אמרתי תחת!)
  3. לחצו על "נעל את חיפוש בטוח", כולל הזדהות עם חשבון הגוגל שלך.

זה מה שיקרה מאותו רגע:

חיפוש גוגל וחיפוש תמונות יהיו מסוננים
הסינון עובד רק בכרום, אז אפשר להעלים את כל השאר מהעין. זה יחול על כל החיפושים ללא תלות בחשבון הגוגל המזוהה באותו רגע.
כאמור – הסינון לא טוב כמו באנגלית, אבל זו התחלה טובה. לדוגמה – המילה boobs מסוננת, אבל לא 'ציצי'.
חיפושים בגוגל יציגו אימג' שמסמן שאתם במצב בטוח.
Google Safe search indicator
כדי לפתוח צריך סיסמה, אבל…
החשבון איתו נעלתם את הגלישה הבטוחה בוא זה שישמש לפתיחה.
אם תפתחו חלון במצב Incognito (קיצור מקשים CTRL+SHIFT+N), כלומר – בלתי מזוהה, הסינון לא יעבוד. האמת שזה מפתיע, כי אני רואה סיבה ללמד את הבן שלי על מצב Incognito בהקשרים אחרים של ביטחון ופרטיות, אבל בינתיים נחכה עם החינוך הזה.

פניה לגוגל ישראל

אני אפנה כמובן למי שאני מכיר כאן, ואתם מוזמנים גם:

  1. עמוד נעילת החיפוש הבטוח לא זמין לישראלים. הם לא יודעים על קיומו. הוא מתורגם לעברית, אבל הטראפיק שלו עומד סביב 0. תבדקו בעצמכם. אנא הוסיפו את הגישה להגדרות החיפוש.
  2. בחייאת, שמישהו יישב שם ויעשה סיור פעם בחודש ויחפש תמונות לחיפושי סקס נפוצים. כבר עכשיו אני מודיע שיש לא מעט תמונות שלא הולמות בעצמן, או משמשות לינק לאתר לילה.
  3. וזו פניה למפקדת העל של גוגל, שיודעים לקרוא בעברית כמובן: יש לכם כלי נחמד שמאפשר לדווח על תמונות פוגעניות. בהנחה שאתם מתייסחים לזה – איך זה שהכלי הזה לא זמין דווקא למי שנעל את החיפוש הבטוח?

תגובות

מאת ענת:

ואני לא רוצה לספר מה מצא ילד שהלך לחפש בדיחות דרך גוגל והקריא אותן בשולחן ליל הסדר… (-:

תודה רבה על טיפים מעולים, אבל כאשר הילד חכם (כמו רבים מהילדים הקטנים כיום).
הם ידעו לעקוף את נעילות אלו, ישתמשו באקספלורר או בדפדפן אחר במידת הצורך, יותר חכם יהיה פשוט לחסום עם תוכנות יעודיות (לאו דווקא אינטרנט רימון), וכך ניתן להימנע מכל דבר אשר לא מעוניינים בו.