מקרה לדוגמה על מיקום הנחיות שגוי

22 ספטמבר 2011

אני קורא את Wired כבר כמה שנים. ברכת ראש השנה שעיצבתי ללקוחות של Labgoo ולחברים מנסה לחקות את עיצובי השער המרגשים של המגזין. אולי ראיתם כמה מופצים בפייסבוק היום.

אבל היום גם קיבלתי מ-Wired מייל שלימד אותי משהו שלא ידעתי – כמנוי של הגרסה המודפסת אני זכאי לגרסאות האייפד המשובחות של המגזין. ואני אומר משובחות בגלל קטעי האינטראקציה, והעימוד המושקע של כל דף שמותאם גם לאורך וגם לרוחב, אפילו בפרסומות.

בתהליך ההתחברות על האייפד נתקלתי בטעות ממשק קטנה אבל קלאסית, וזו תמיד הזדמנות לקשקש קצת. כך נראה המסך המבקש ממני להזדהות. מספר חשבון (שאותו Wired אפילו דאגו לכתוב לי במייל) ומיקוד. פשוט, נכון?

 

הזנתי את מספר החשבון והמיקוד – וקיבלתי הודעת שגיאה. ניסיתי שוב, מחקתי והקלדתי שוב, הסתכלתי טוב טוב ספרה אחרי ספרה – ועדיין "מספר החשבון או המיקוד אינם נכונים – נסה שוב".

רק בגלל שמדובר במתנה בחינם ובגלל שאני רומני – המשכתי להתעקש עד שגיליתי את השורה למעלה – והבנתי שזה עמוד המשמש רק לאמריקאים.

אז מה קרה כאן?

כמשתמשי אינטרנט כבר 15 שנה, אנחנו מפתחים כלי להבחין בין עיקר לטפל (כמו עיוורון באנרים), ומחפשים להגיע ישר לעניין. ואין יותר 'ישר לעניין' מאשר טופס. כשאנחנו רואים את השדות והכפתורים שבשבילם באנו לעמוד – ישר הולכים להפעיל אותם.

אז Wired שמו את ההערה שלהם בראש העמוד, מתוך מחשבה שאנחנו צורכים את הממשק מלמעלה למטה. אבל כיוון שהתחלנו בטופס – אנחנו לא נוטים לחזור להוראות שכתובות למעלה.

איך זה היה צריך להיות?

נתחיל בזה ששורת ההנחיה היתה יעילה יותר בצמוד לאחד השדות. בטח שלא מעל הכותרת המובלטת. אבל יותר מזה – אם זה יהיה חלק מהטופס – אין משתמש שיפספס את זה.

ועל הדרך, הם בכלל יכלו לגלות מאיפה אני אוטומטית, וכל התהליך והעימוד כאן שגוי בהרבה מובנים, אבל זה כבר לא קשור לנקודה.

זהו. אני הולך לקרוא קצת כתבות אינטראקטיביות. לילה טוב.

תגובות

מאת אילן:

זה משהו גטן, אבל מעצטבן :)

מאת שי ש:

אני חושב שאפשר לנסח כאן כלל אצבע יעיל – אם דף כולל שורה שמסתיימת בקישור עם המילים Tap here או click here, כנראה משהו בתכנון של הממשק לא בסדר.

מאת ארז:

נקודה מצויינת.
אני מבחין בה המון בבדיקות מעבדה שאני מבצע עם משתמשים – הם תמיד רצים לשדות הטופס. לא משנה איך תנסח את ההנחיות, הם לא רואים אותן.

מאת אור שפירא:

אני חושבת שהנקודה הכי חשובה היא זה שהם שואלים מידע שהם יכולים לקבל בדרך אחרת. לפי כתובת הip ניתן לדעת מאיזה ארץ הגולש, כך שזה פשוט עוד עומס על הטופס…