2011 שלי

נתקלתי השנה באינספור הזדמנויות מכיוונים שלא צפיתי. אלו שנעניתי להן בנו מסלול פתלתל, שכנראה מאפיין את ההתלהבות שלי מחופש העיסוק כעצמאי. במקביל, שירתתי כ-25 לקוחות, מפרוייקטים קצרים של ייעוץ ראשוני, ועד לתכנון ועיצוב מלא של מוצרים, והוצאתי מבין ידי הרבה הרבה יותר ממה שהספקתי בשנים הקודמות.

1 ינואר 2012

השנה שחלפה היתה שנת מהפך ומהפכה בשבילי, אז החלטתי לסכם אותה בפוסט. יעניין אותך כנראה רק אנחנו מכירים, או אם העצמאות חדשה ומרגשת גם אצלך.

שנת 2011 היתה כמו כדור גומי קופץ בחדר קטן. נתקלתי השנה באינספור הזדמנויות מכיוונים שלא צפיתי. אלו שנעניתי להן בנו מסלול פתלתל, שכנראה מאפיין את ההתלהבות שלי מחופש העיסוק כעצמאי. במקביל, שירתתי כ-25 לקוחות, מפרוייקטים קצרים של ייעוץ ראשוני, ועד לתכנון ועיצוב מלא של מוצרים, והוצאתי מבין ידי הרבה הרבה יותר ממה שהספקתי בשנים הקודמות. נכון להיום – זה בעיקר מה שאני עושה, ומשוכנע שהשנה הבאה תהיה מפתיעה לא פחות.

ינואר – היציאה לעצמאות
עדיין עבדתי בוואלה. רגל אחת כבר היתה בחוץ, וב-15 בינואר יצאתי משערי הבניין כאשר פני לא מיועדות לשום בניין אחר. מלא התרגשות ופחד יצאתי לעצמאות.
החברים מסביב תמיד טענו שאני צריך להיות 'בחוץ', אבל מעולם לא היה לי האומץ. שילוב של אירועים במהלך השנה הקודמת מילאו לי את הריאות ויצרו את התחושה שהמשפחה שלי לא תרעב ללחם.
ובאמת, התחלתי לעבוד כעצמאי כבר ביום שעזבתי את וואלה.

פברואר – פרילאנס ו/או יזם
עדיין בהלם של ביזון בעולם העצמאי – הצעות לפרוייקטים לא חסרו, וניסיתי ללמוד איך לתמרן, לתכנן זמנים, לתמחר, ולאזן בין עבודה למשפחה (עדיין מנסה).

במקביל, עם היציאה לעולם החופשי, משך אותי עולם היזמות. ראיתי כל כך הרבה סטארטאפים מגוחכים סביבי, שידעתי שגם אני יכול. כבר היה לי רעיון בראש, ובזכות אורלי יקואל ניתנה לי ההזדמנות להביא את הרעיון אל הבמה המכובדת של Techonomy 3 שעתיד להתרחש באפריל.
מחצית מהזמן שלי הוקדש למוצר החדש – להגדרה, לעיצוב, ואפילו קצת לפיתוח הראשוני שלו.

מרץ – PAH!
המוצר כבר מאד מוגדר ומגובש. יש לו אפילו שם – tingiz. אבל יש עוד המון עבודה. בנוסף, צריך להתרכז ב-Pitch, באופן ההצגה של המוצר. חשבון הבנק שלי לא נשאר אדיש לתחרות על הזמן שלי מול פרוייקטים מניבים ירוקים.

דבר נוסף קרה במרץ – יחד עם יוסי תגורי וישראל רוט ביצענו המרה של משחק PAH שלי אל האייפון במסגרת סופשבוע של פיתוח. נדלקנו על המוצר ואחד על השני, והתעורר בנו הדחף לעשות עוד דברים יחד, וזה עוד ישפיע על החודשים הבאים.

במרץ עשיתי גם סבב ראשון של ייעוץ קצר התנדבותי עבור הסטארטאפים של ה-junction. ממש בקרוב סבב שני.

וכדי להרגע קצת, התחלתי באימוני גי'וג'יטסו. אשכרה טירונות.

אפריל – Tingiz חי! Tingiz מת…
בתחילת החודש אירוע Techonomy הגיע.  שנה לפני כן שפטתי ב-Techonomy 2, והפעם אני עומד למבחן עם tingiz שלי  – פלטפורמה ליצירה וניהול מיני-אתרים עבור מוצרים פיזיים, וחיבור האתרים למוצר ע"י QR וכו'. הצגתי על הבמה ובראיונות את הסיפור, באנגלית ישראלית, וחוויתי ביקורת…. פושרת.

עד סוף החודש – Tingiz הוקפא. למה? רצתי באמוק עם חדוות היצירה של המוצר, ולא עצרתי לרגע לבחון האם אני באמת מעוניין להרים סטארטאפ, ומה חסר לי מעבר לשלב היצירה (למשל פגישות מכירה עם יצרנים ומשווקים של מוצרי צריכה, או איתור שותפים שיעשו את זה). עם ירידת המתח לאחר האירוע הגעתי להבנה שעדיין מוקדם לי. אני מאמין במוצר שהעליתי, ולא פוסל את עולם היזמות – אבל לא עכשיו. מבין כל ערוצי ההתעסקות שמצאתי את עצמי בהם – וויתרתי על tingiz לטובת עתיד שנראה מעניין עם שני השותפים החדשים לחשיבה וליצירה. החלטנו לשכור משרד יחד.

מאי – צוות קומנדו
קראנו לעצמנו Labgoo. שואפים להיות אקספרימנטליים ככל האפשר. התחברנו למנטור מקסים. המשכנו לייצר כל מיני דברים מעניינים משל עצמנו, רובם לא ראו אור, ועשינו פרוייקטים משותפים עבור לקוחות.
המון פגישות בבתי קפה. המון קפה. או לימונענע כשחם מדי.

PAH צובר הצלחה יחסית בעולם. גרסה 2 של PAH החלה להתגבש. אני לומד המון יום יום על עולם המובייל.

יוני – Labgoo
הפכנו לחברה רשמית. שכרנו משרד ברמת החייל. שכרנו עו"ד תותח. ארנסט ויאנג ראו את החשבון. חתמנו על הסכם שותפות עם בקבוק קאווה. בקיצור – כל הגישעפט.

במקביל לעבודה שלנו עבור לקוחות, התחלנו להריץ רעיון חדש שנולד בעקבות הנסיון שלנו עם PAH ועם תעשיית המשחקים למובייל. הרעיון נקרא Friendly Game Exchange (בקיצור FGX) – פלטפורמה שתאפשר למפתחי משחקים ישראליים לקדם זה את זה ע"י חילופי הפניות. בלי כסף – רק עזרה הדדית.

חולצת הלייק האדומה שעיצבתי פורסמה ב-Teefury ומכרה 369 יחידות ביום אחד. לייק! אם ראיתם את יוסי על הבמה בחודשים האחרונים – ראיתם את החולצה :)

יולי – PlayRoll
ה-FGX שלנו נראה יותר ויותר מעניין, ואפילו עם פוטנציאל לעשות כסף לא רע, ולעזור באמת לזנב הארוך של עולם המשחקים. זה סטארטאפ! קידמנו את המוצר, צבענו כמה אקסלים במספרים, והחלטנו ללכת על זה. נפגשנו עם Gemini. אמרנו להם 'תנו כסף. זה כדאי'. החבר'ה היו מקסימים, והתהליך היה מהיר, מרתק, ועורר התלבטויות וויכוחים בקרן. אבל בסופו של התהליך יצאנו כלעומת שבאנו.
נסיונות עם מספר משקיעים נוספים, ומוצרים מתחרים שעלו לאוויר במקביל, הביאו אותנו להבנה שהמוצר לא קסום ומבטיח כמו שחשבנו בהתחלה. אבל קנינו אחלה דומיין – PlayRoll!

אוגוסט
לאחר מקרה PlayRoll ניסינו להגדיר את עצמנו מחדש ב-Labgoo. אנחנו לא סטארטאפ ולא רוצים להתעשר – אנחנו רוצים להינות ולהתפרנס יפה. רוצים ליצור והמון. לגוון. לחדש.

PAH! 2 כבר נראה כמעט מוכן. רק עוד מאמץ קטן (ספוילר – כעבור 4 חודשים ועדיין לא הושקה הגרסה).

הופעתי על במת בית ציוני אמריקה באירוע של UXI עם הרצאה על חשיבה מחוץ לקופסה בממשק מול מובייל.

ספטמבר – אוקטובר
קיבלתי הצעה להצטרף לייסוד סטארטאפ מעניין שכמעט ובלבלה אותי.

הבן היורש עולה לבית ספר. רגע משמעותי בשבילו יותר מכל מה שכתוב כאן. מעניין איך ייראה העולם לכשיצא מהצד השני.

אוקטובר
לאחר לבטים קשים, החלטתי בצער להיפרד מהשותפות שיצרנו. הרגשתי שאני צריך לחזור לנקודת ההתחלה, לפרילאנסיות שעוד לא הספקתי לטעום, ולתת לזמן לעשות את שלו. להתבגר לבד עם עצמי, ולא לרדוף אחרי הדבר הבא. נפרדתי מ-Labgoo, אבל רק על הנייר – אנחנו חברים טובים ועדיין עושים פרוייקטים וגגים יחד.

נומבר – Back to square one
חיפשתי לי 3-4 קירות חדשים. החבר'ה של Vidmind, אותם אני מכיר מהעבר, היו מאד נדיבים ואירחו אותי כמו בבית ללא תמורה.

דצמבר – בית חדש ליד הבית
צוות Vidmind גדל מהר מהצפוי, ונאלצתי שוב למצוא מקום חדש. הפעם הצטרפתי כשותף למתחם סטודיו ביתי ומקסים באיזור כורזין, ממש בקצה הרחוב בו אני גר, כשחלון המשרד פונה ישירות אל המשרד שהיה לי בנענע10 לפני 4 שנים.

הוזמנתי להרצות באירוע UX On Beer, שם דיברתי באופן לא פיכח על חשיבותה של האינטואיציה אצל מומחי UX, ואיך היא אמורה להשלים את החוסרים של שיטות המחקר, במקומות בהם הן בעייתיות.

בפעם הראשונה ניגנתי עם הסקסופון בהרכב. היה אדיר. הייתי הכי חובבן שיש.

שתהיה לכולכם שנה מ-ק-ס-י-מ-ה

תגובות

מאת ישי כהן:

היי אייל. אנחנו חברי פייסבוק וחולקים אי אלו מעגלים. אני מניח שגם הפרצוף שלי מוכר לך. אני צאצא לשושלת ניגרית ו… סתם.
בקיצור, היה מעניין לראות איך עשית את הדרך הזו שתיארת. המסלולים שלי קצת דומים ויפה לראות מהצד איך אתה עשית אותם. מעורר השראה.
שתהיה לך2012 מעולה.

מאת איל שחר:

הי שי, חבר פייסבוק וקולגה ניגרי.
נו – אז אולי תסכם את הפרספקטיבה שלך גם?
שתהיה גם לך אחלה שנה.

מאת flashmattic:

איל תשמע… מעורר השראה.
זה נהדר לקבל מין סיכום שנה כל כך פעיל וכל כך מעניין. אני עדיין מאמין שגם אם תרצה וגם אם לא, כנראה ה"מכה" שלך מובטחת :)…
בהצלחה בהמשך!

מאת ענת:

אכן שנה עמוסה (ופוריה!) היתה לך… כל הכבוד על האומץ, על הכניסה ללא חת למחוזות חדשים ולא מוכרים ולא לפחד להישאר נאמן לעצמך. מאחלת לך שהשנה הקרובה תהיה גם היא יצירתית, מספקת ומעשירה (תרתי משמע :-))

מאת ניצן:

אייל סיכום מאוד מעניין,

אולי היוזמה הבאה היא אתר

ל"שיתוף ניסיון אישי"

שתהיה שנה מעולה ומלאה בסיפורים חדשים

והצלחות.

מאת איל שחר:

כיף של תגובות. תודה רבה!
אני חייב להגיד שאני לא מרגיש שהייתי אמיץ, אלא פתוח לפניות בדרך. כשאתה נותן שירותים כעצמאי, יש את הגמישות להתנסות בדברים ולהתחרט. כמו שכתבתי – חשבון הבנק שלי לא פרח מכל ההתנסויות האלה, אבל זה היה שווה.

מדהים.
לרגע התבלבלתי וחשבתי שאולי כתבת סיכום של השנה שלי…
יש פה סיפור יפה שחוזר על עצמו.
החווייה האישית של האנשים שבוחרים בחוויית משתמש כדרך חיים.
כמי שמסתכל מהצד, הפוסט שלך עושה הרבה חשק לראות מה יצא ממך בשנה הקרובה… תרשה לי להמשיך להסתכל.

מאת Nir:

יפה מאוד!
תצליח!