למה צריך לאסור על הכנסת טלפונים לקלפי

אי אפשר היה שלא לראות איך הקלפי הפך לזירת צילומים אתמול. למרות האווירה החגיגית שזה יצר – מדובר בפגיעה באחד מעקרונות היסוד של הדמוקרטיה, וחייבים למנוע את האפשרות הזו בחוק.

23 ינואר 2013

אתמול הגעתי לקלפי אחה"צ עם הבן שלי, שגדול מספיק בשביל שאטחן לו את כל מהות הדמוקרטיה בימים שסביב הבחירות. בכניסה שאל המשגיח: "אה… הוא נכנס איתך?" – "כן", אמרתי. "אז בבקשה לא להתעכב שם יותר מדי עם צילומים".

מי שביקר בפייסבוק אתמול לא יכל לפספס את חגיגת הצילומים מאחורי הפרגוד. היה בזה משהו חגיגי, ומשהו שהולך יד ביד עם תרבות האקסהיביציוניזם של ימינו. גם אנחנו חטאנו בזה, וחבל לי לקלקל את הכיף, אבל מישהו חייב לאסור בחוק את הכנסת הטלפונים לקלפי. לא בגלל שזה מעכב את התור או שזה מלכלך לי את הפייסבוק, אלא כי זה סותר את העקרון הכל כך חשוב של הצבעה חשאית.

הקלפי כזירת צילום

לפי החוק – לאף אדם מלבד הבוחר עצמו אסור להיות נוכח בעת בחירת פתק ההצבעה והכנסתו למעטפת ההצבעה בתוך תא ההצבעה. או במילים אחרות – לאף אחד לא יתאפשר לדעת מה הצבעתי. כך מחזקים את ההצבעה המצפונית האישית, ומונעים הצבעות המונעות ע"י שוחד, איומים, וחשש מנידוי.

חשוב להבין – גם אם אני מבקש – אסור לי להכניס מישהו אחר איתי (פרט לילדים), כי קיים הסיכוי שהבקשה שלי היא חלק מאותו הסכם שוחד או איום. כלומר – מישהו איים עלי, ודרש ממני לבקש להכניס אותו איתי לקלפי, כדי שיראה במו עיניו מה הצבעתי.

אם אני נכנס עם סמארטפון לקלפי – אני יכול לשדר בוידאו בזמן אמת את כל תהליך ההצבעה – כולל הכנסת המעטפה לקלפי ושלשולה לתיבה. כלומר – אני יכול לתעד ולהוכיח את ההצבעה שלי, ובכך לאפשר הצבעה תחת איום, שוחד, או חשש מנידוי.

אני לא יודע איך מפקחים על הכנסת מכשירי תיעוד ושידור קטנטנים, אבל עצם קיומו של החוק זה צעד משמעותי וחשוב. אני מקווה שעד בחירות 2014 ידעו לשלב את השפעות הטכנולוגיה החדשה גם בחוק שכזה.

הדיון בפייסבוק מתרחש כאן

תגובות

[…] שחר מסביר השבוע מדוע לדעתו צריך לאסור גם הכנסה של טלפונים לקלפי. מי שביקר בפייסבוק אתמול לא יכל לפספס את חגיגת […]

מאת propecia:

[…] propecia propecia […]