נקודות חמות פנויות

30 אוקטובר 2003


 

אני אתחיל בקסם:

תעצום עיניים, משוך בחדות את העכבר לפינה השמאלית התחתונה, ולחץ. אחר כך פתח עיניים. אני מחכה.

 

 

נו, מה קרה?

  • אם התשובה היא "נפתח תפריט start כמובן...":
    על המחשב שלך מותקנת מערכת XP.
  • אם התשובה היא "לא קרה כלום!":
    על המחשב שלך מותקנת מערכת הפעלה ממשפחת Windows Classic, כלומר, גרסאות 95 עד 2000 ( או שאתה מ"האחרים" – בעלי מק, או לינוקס, או השד יודע מה.)

 


מה קרה? מישהו במיקרוסופט נזכר במושג נקודה חמה (Hot Spot).

נקודה חמה היא נקודה גישה נוחה ומהירה על המסך. כמו שלימד אותנו הקסם המדהים שהשאיר אותנו בפה פעור, הנקודה השמאלית התחתונה היא נגישה לכל כבד ראייה עד עיוור. וזה משפיע גם עלינו, חדי העין והממושקפים כהלכה. באיזו תדירות אתם ניגשים לכפתור start? או אם נרחיב את הראייה לפינות האחרות, כמה פעמים ביום אתם ניגשים לכפתור ה-X בפינה הימנית העליונה של חלון מוגדל?

ועל הקו החם שמעתם? כל 4 הצלעות של המסך הן קווים המשמשים כנקודות חמות עבור כל הסרגלים המוגדרים כ-Auto Hide.

כנראה בתהליך עיצוב Windows95, כשנהגה רעיון ה-Start, המוקד הקטן הזה שמרכז את כל הפעולות והמידע בתוכו, מישהו העלה את נושא הנקודה החמה, והרעיון התקבל בברכה. ואיפשהוא בדרך, התפספס הרעיון. מישהו שכח לסגור את הרווח!

 

ויידע מיני! רואים לך את הנקודה החמה!

וכך יושבת לה נקודה חמה. פנויה לחלוטין, בפינת המסך. וממש קרוב אליה יושב הכפתור הנחשק, פחות נגיש. פחות אינסטינקטיבי.
אולי זה קרה בגלל סיבות של כלי פיתוח והיכולות הגרפיות שלהן. אני פחות מאמין שזה בגלל החלטות עיצוביות בנוסח "כדי שזה יראה כפתור צריך לראות את כל ההיקף שלו", או משהו כזה.

 


ואז…

כמו שאני מדמיין את זה, כשישב המעצב החדש במיקרוסופט, ותכנן את הצעצוע החדש XP, נשלח אליו במייל מסמך מהארכיון. המסמך של אותו איש UI שהמליץ להשתמש בנקודה החמה.

וייסתם הרווח. ויקל לעם.

 

חשוב להדגיש גם שב-XP העלימו את האייקונים מהדסקטופ, וזה הפך את ה-start למבוקש יותר, היות ועכשיו נמצאים בו גם "המחשב שלי", המסמכים שלי", וכו'.

 

וכיוון שאני פה כדי להתקטנן, אני אגיד שהם לא השלימו את העבודה עד הסוף.

אחד מההרגלים שלי בסידור שולחן העבודה הוא הגבהה של שורת המשימות לגובה כפול מהרגיל. זה מאפשר לי לקרוא את הטקסט על כפתורי היישומים, וזה גם גורם לשעון בצד ימין להפוך לשעון+תאריכון. שווה. בקיצור, הנה מה שזה עושה:

 

שוב נפתח רווח. וואחד רווח. לא יכלו להצמיד את הכפתור לתחתית? או להגדיל אותו לגודל כפול בשקל ועשרים? או אפילו לשים כפתור בלתי נראה בפינה שם למטה? חבל.

ומה עם הפינות האחרות?

הפינה השמאלית העליונה תפוסה, כאמור, ע"י ה-X הסוגר (בחלונות מוגדלים בלבד). המעניין הוא שדווקא כאן, למרות שוויזואלית הכפתור אינו נוגע ממש בפינה באף גרסה של Windows, יש לו מעין הילה שקופה לחיצה, הכוללת גם את הפינה ממש. וזה התקיים כבר בגרסאות Windows Classic מסוימות!
הפינה השמאלית העליונה גם תפסה תפקיד בחלונות, אבל היא קצת מעלה אבק, כיוון שהצורך בה לא מפתה הרבה אנשים.
והפינה הימנית התחתונה –  פנויה! אמנם שם יושב השעון, אך הוא לא לחיץ. נקודה חמה השווה בערכה ל-Start, ואף אחד לא לוקח! אז אם אתם מכירים מישהו שמתכנן יישום שאמור לשבת בשולי המסך, זרקו הערה על הפינה הזאת. גם תעשו לה כבוד וגם תצאו גדולים.

 

תגובות

מאת חנן כהן:

ברוך הבא
א. ברוך הבא לאתר רשימות. כיף לקרוא.

ב. אם כבר שמת קישור לאתר של טוגציני, כדאי לתת את הקישור למאמר (שאני מניח) נתן לך השראה לרשימה הזאת.

http://www.asktog.com/columns/022DesignedToGiveFitts.html

להתראות ברשימות הבאות.

מאת APT:

תתחדש
שוב…

מאת איתן כספי:

ברוך הבא, ובהצלחה!
1. לא יפה להתעלם מהמקלדת. אפשר פשוט ללחוץ על הכפתור עם סמל "חלונות" ותפריט ה-START תמיד ייפתח… – כלומר, יש תלות מסוימת של הממשק הגרפי באביזרי הקלט שלך…

2. דווקא סלוואדור דאלי הוכיח שהשעון הוא דבר לחיץ וגמיש בהחלט (אם כי לא זה של מיקרוסופט).

3. אני רואה שגם אתה הורדת את ה-I-Tunes לחלונות, רק שהם סוגרים רכישות מפני מי שאינו תושב ארה"ב. גם הממשק שלה קצת מעצבן.
בכלל, מאז שנכנסו אתרי האינטרנט פחות ברור במבט אחד מה משמש כנקודה לחיצה ומה לא. הכל אפשרי, כל דבר הוא "כפתור" וצריך להעביר את העכבר מעל כל המסך, כמו עיוורים, וגם זה לא תמיד עוזר כי לא תמיד הסמן משנה את צורתו.

מאת JaneLame:

הגעתי לפה מגוגל
חיפשתי "הוטספוטס" של WI-FI בשביל הלפטופ שלי. ניחא.