עיניים להם ולא יראו…

4 נובמבר 2003

אני מניח שהסתכלות קצרה על דוחות התעבורה באתר של ATI, היה מראה להם בבירור שאחד המקומות המבוקרים ביותר באתר כולו, הוא אזור הורדת הדרייברים.

 

למי מבינינו שאינו איש טכני: כדי שהתצוגה תפעל כראוי, יש להתקין מיני-תוכנה, העוזרת למערכת ההפעלה לתקשר עם כרטיס המסך. זה נקרא מנהל התקן, או דרייבר למי שמפחד מעברית.

כשמשתמש מתקין את מערכת ההפעלה לראשונה, ואין לו דרייברים מתאימים, התצוגה נראית זוועה. רזולוציית המסך היא 640×480, ומגוון הצבעים האפשריים מצומצם על 256 (במקום מיליונים במצב התקין). מה עושים דבר ראשון (לאחר שסידרנו גישה לאינטרנט) – ניגשים לאתר היצרן ומחפשים את הדרייבר העדכני ביותר.

והנה מה שרואה המסכן שקנה כרטיס ATI:

 

לך תחפש מילה מסויימת בניווט המחורבש הזה. ולא מספיק שהוא לא קריא – גם המילה המבוקשת יוצאת אל מחוץ לטווח המסך.

 

והכי נורא בכל הסיפור הוא שהפתרונות כל כך קלים:

  1. פעם, לפני מספר שנים, כשהסטנדרטים של החומרה היו נמוכים יותר, הקפידו כולם על שימוש בצבעי websafe, כלומר, שמשתמשים עם 256 צבעים יראו את האתר ללא בעיה. העידן הזה עבר, אך חברת ATI יכלה לשקול להשאיר כמה מוטיבים מהעידן ההוא.
  2. יש אפשרות לזהות באמצעות סקריפט פשוט את כמות הצבעים או הרזולוציה של המשתמש. מה יותר פשוט מזה: אם למשתמש 256 צבעים ורזולוציה נמוכה – העבירו אותו לדף פשוט השואל "האם אתה מחפש דרייברים?" אם כן – טפלו בו. אם לא – הכניסו אותו לאתר הרגיל, ושיסבול בשקט…

 

תגובות

מאת גיא:

מזכיר לי את
ההמתנה הארוכה בטלפון לתמיכה הטכנית אצל ספק האינטרנט שלי כשהתקליט חוזר ואומר כי "ניתן לקבל גם תמיכה דרך אתר האינטרנט שכתובתו….", כאילו הלו, למה אתם בדיוק חושבים שהתקשרתי.

מאת איתן כספי:

יש לי ניסיון לא טוב עם ATI
אולי הכרטיסים טובים, אבל בגלל שהדרייברים שלהם דפוקים באופן עקבי לא הצלחתי לרדת לעומקם.