סיימתי. מה עכשיו?

27 נובמבר 2003

היצמדות לסטנדרטים היא עקרון יסוד בכתנון מערכות ממשק. זה קצת עצוב וחסר מעוף, אבל זו האמת. אחרי הכל – המשתמש יודע רק מה שהוא יודע. כשמפתחים תוכנה, אחת ה"הקלות" אומרת שמשתמש ששילם עבור התוכנה, או התרגל לעבוד איתה – מוכן להקריב פה ושם למידה במקרה הצורך. באמת תודה לו.

אצה רצה לה גברת Adobe ופיתחה את גרסה 6 של Photoshop (אני יודע, אני מדבר על 2 גרסאות ושנתיים אחורה, אבל זה עדיין רלוונטי), ושם הוחלט לדלג על עקרון פשוט ומקובל – אישור דיאלוג. כשלמשתמש מוצג דיאלוג (חלון בו הוא צריך לבחור, לקחת החלטה), הוא צריך לקבל משוב ברור לסיום הפעולה.

הבחירה יכולה להיות בין מספר כפתורים אפשריים, לדוגמה:

או בחירה בתוך הדיאלוג ואישור בסיום:

 

בכל מקרה – המשוב שמקבל המשתמש  הוא ביצוע הפעולה שהתבקשה כמובן, אך מתי מבין המשתמש שהפעולה הסתיימה והוא יכול להמשיך הלאה? כשנסגר החלון. את כלל היסוד הידוע כל כך, פספסו בממשק המחודש (דאז) של פוטושופ.

כל הדיאלוגים הנפתחים מסרגל ה-Options, נראים ברורים מאד בשלב ההחלטה, אבל אין שום הכוונה לשלב שאחר כך:

סימנתי את המברשת הרצויה. ועכשיו מה?
למי שלא יודע את פתרון החידה: לחיצה כפולה על המברשת הנבחרת תסגור את החלון. איך לא ניחשת?!

 


עוד דוגמא?

בבלוגים של תפוז, העשירים בתכנים מכל הסוגים, חלקם איכותיים מאד מאד, יש מערכת ניהול בלוג בסיסית ומספקת. אחת האפשרויות לבחירה, המופיעה בתיבה קבועה בעמודי הניהול, קובעת האם להציג רק את תקצירי הידיעות בעמוד הראשי, או להציג את הידיעות במלואן בזו אחר זו.

 

הבחירה מתבצעת באמצעות שני Radio Buttons, ללא כפתור אישור לאחר הבחירה (גם לא למטה למטה בסוף הטופס…)! אצלם זה עובד כך: עצם סימון האפשרות הרצויה משנה את הערך במסד הנתונים, אך בפועל אין אף חיווי ויזואלי שהפעולה התבצעה. כיוון שממש לא מקובל לשדר פעולה רק ע"י סימון Radio Button, משתמש ממוצע יחרוש את העמוד בחיפושים אחר כפתור אישור/שמירה/שליחה.

 ודוגמה אחרונה

אתם, אלו שמנסים לחסוך ברכיבים בקומפוזיציה, או דבקים ב"לחסוך למשתמש קליקים", ושמים DropList ללא כפתור אישור לידו, תתביישו. רק משתמש מספיק מיומן, שכבר נתקל בטריק המיותר הזה באינטרנט, יודע שאם אין כפתור אישור ליד ה-DropList, יש סיבה לחשד ששינוי קל ב-DropList יעשה משהו, אז כדאי להיזהר. עוד הגדילו לעשות IBM, שדווקא כן שמו כפתור Go ליד ה-DropList של בחירת המדינה, ועבדו עלי. מספיק לשנות את הבחירה ומיד הדף מוקפץ למקום אחר.

* למי שלא מכיר, זה DropList:

 

אני סיימתי.

 

תגובות

מאת ירדן:

עוד דבר מעצבן
זה כל מני טפסים באתרים שונים שאתה מתבקש למלא, כמו טופס שליחת דואר לבעל האתר. לאחר מילוי הטופס אתה לוחץ על "שגר" ואתה מועבר לעמוד הראשי של האתר, בלי לדעת אם זו תקלה, או שזה בכוונה.

כלל מספר 1
Visibility of system status
The system should always keep users informed about what is going on, through appropriate feedback within reasonable time.

http://www.useit.com/papers/heuristic/heuristic_list.html

כל כך אלמנטארי ועובדה שלא חסרות דוגמאות למקרים בהם המשתמש נדרש לנחש מה יקרה או מה קרה. אני חושב שדוגמא כמו זאת שירדן תיאר היא מקרה קלאסי לבעיית שמישות שאפשר לעלות עליה כאשר מבצעים הערכה של ממשק לפי כללים מנחים, כמו למשל הכללים של נילסן. הבעיה היא שברוב המקרים מי שמנסה בכלל לחשוב על להעריך את הממשק הוא מי שעובד עליו והוא כל כך שקוע בתוכו שהכל כבר נראה לו הגיוני וברור מאליו.

יותר מדוייק…
איל, תעיף מבט במספר 2.22 :)

http://www.stcsig.org/usabilit….ics/articles/he-checklist.html

מאת איל:

יש עוד סיבות
אני בהחלט מסכים שמי שמתכנן את המערכת הוא בד"כ האדם הכי פחות מתאים לבדיקות שמישות, וזה מקור הבעיה במקרים רבים.
אני יכול לחשוב על עוד גורמים לבעיה:
1) הסתכלות נקודתית – זה קורה הרבה כשהלקוח/הדורש מציג את הצורך הנקודתי, והמעצב/מתכנן לא בודק את הקונטקסט של הצורך.
2) לפעמים פרץ קריאייטיביות ונסיונות לחדשנות (שאני לא פוסל חס ושלום) גורמים למעצב לחפש איפה לחרוג מהסטנדרטים, כאילו יש לזה ערך בפני עצמו.

מאת סֵג:

ללא נושא
אני עד עכשיו לא ידעתי מה לעשות עם חלון המברשות של פוטושופ. הם בנו אותו בצורה די יחודית, די מוזרה..
מה שמוזר זה שאתה לא מקבל שום פידבק מהתוכנה אחרי שבחרת את המברשת. בדרך ככל יש מין דיאלוג בין המשתמש לתוכנה – אני לוחץ על זה, התוכנה עושה את זה, אני מזיז את זה, זה זז. כאן כלום, דממת אלחוט. זה משאיר את המשתמש במין מצב משונה כזה.

מאת שרונה:

כנ"ל בהוטמייל החדש
שהושק ממש בימים האחרונים. בהוטמייל הקודם, כשרצית לצרף קובץ (ולא משנה שגם אז זה היה טרטור), היית נכנס לעמוד ובו:
BROWSE
לאיתור הקובץ, ולאחר מכן היה עליך ללחוץ על כפתור
ATTACH
שנעלם בגירסה הנוכחית של הוטמייל! שעה חיפשתי אותו. ובכן מה? מתברר שאחרי בחירת הקובץ יש להישאר בתוך ה"חלון" ולעשות אנטר. לא ייאמן.

מאת לי:

.. איך אני כותבת בצד
תגידו מה התמונה
המחורבנת הזאת ומה רק
בשביל זה צריך לרשום הערות

טוב עכשיו הסוד זהו איך אני
כותבת בצד שמואל אז ככה
תלחצו על אינטר ו סקיפ

מאת animkr:

סקס טוי 7 – אביזרי מין מדהימים :

http://www.sextoy7.com