מגבלת 140 התווים של טוויטר – הבדיחה של 2009

23 ספטמבר 2009

twitter-chars-limit-140לפעמים אני חושב ש-twitter הוא ניסוי מעבדה ואני מחפש את המצלמות מעליי. אני מדמיין את מייסדי טוויטר יושבים שם למעלה במרכז הבקרה ולא מאמינים למה שהם רואים. למרות שאני טוויטריסט מתמיד, יש לי המון בבטן עליהם והטענה הראשונה היא מגבלת 140 התווים.

דווקא את הרעיון אני מעריך; זה באמת יוצר משהו יותר מעניין וזורם, אבל צורת האכיפה של המגבלה אבסורדית לחלוטין. עצם העובדה שבלוג חדשות אינטרנט ישראלי בחר את השם 140 כתיאור ההוליסטי לקיומו, קדוש יותר מ-42 האגדי – מראה לנו כמה אנחנו כלואים בתוך האכיפה המטופשת הזו:

כבר יותר משנתיים אני מחפש את איל שרמן, שהספיק לתפוס לפניי  את המשתמש eyals. גם ככה הוא לא משתמש בו. למה זה חשוב לי? כי כשמישהו רוצה להגיב לי, או לרטווט (לצטט) – עם eyalshahar יש לו פחות 5 תווים להתבטא. זה 3.5% מסך ההודעה – לא מעט.

ואם הזכרנו retweet – מה קרוה כשאני רוצה לרטווט הודעה שרוטווטה כבר 3 דורות? אני לא יכול להשאיר את כל שרשרת המרטווטים – אין מקום. אז מתחילים להדיח.

וכל הסיפור הזה של הקישורים – טוויטר יודעים לקצר כתובות בדיעבד, אבל בזמן שאני כותב הודעה ומדביק קישור ארוך – אני פשוט נתקע. איך ייתכן שאורך הקישור שאני רוצה להטמיע משפיע בכלל על משהו? וגם טוויטר לא אחידים – אם ההודעה קצרה – הם ישאירו את ה-URL נקי, שזה כמובן עדיף לכותב ולקוראים.
הבדיחה הכי גדולה של 2009 תהיה הפריחה של תעשיית קיצורי הכתובות. איך טוויטר הצליח, בעזרת נכות מפגרת, להקפיץ את התעשייה והתחרות בתחום שהיה רגוע. חדשות האינטרנט מיהרו לדווח בהתרגשות על שירות שירד מ-6 ל-5 תווים! חסכנו! TinyURL.com הקלאסי כבר נהיה לא רלוונטי. 11 תווים? באמת…

וכשאני רוצה לכתוב הודעה פרטית למישהו – יש לי תו אחד פחות מאשר אם אני מגיב אליו. בחייאת, מה העניין?

מה שהייתי רוצה זה לקבל הנחות. כלומר, ששם משתמש יקבל "ערך תווים" אחיד, לא משנה מה השם, ול-URL יהיה אותו דבר. אפילו אפשר להציע ששמות משתמשים וקישורים לא ייחשבו ב-140 בכלל, כל עוד דואגים לשים כמה מגבלות שימנעו ניצול לרעה של ההנחות האלה. ואם יש להם מגבלה מאחורי הקלעים, בדאטאבייס או השד יודע איפה – לא צריך לעניין אותנו.

וכדי שנצחק עוד קצת: הנה woofer, פרודיה על טוויטר המחייבת לפחות 1400 תווים (מאקרו-בלוגינג), והנה Squeaker, המאפשר רק הודעות של 14 תווים בדיוק/

עוד אבסורדים על טוויטר בפוסטים הבאים. אם לא נרשמת לעדכונים – זה הזמן.

תגובות

אני דווקא די מעריך את זה שטוויטר מתאפקים מלהוסיף פיצ'רים, ונותנים לכוחות השוק לפעול ולמצוא פתרונות יצירתיים כדי למצות את המקסימום האפשרי מהפלטפורמה.

פיצ'ר אחד שכן ישתנה בקרוב הוא הריטווט, וכנראה שהבעיה, הבהחלט מעצבנת, תפטר:
http://mashable.com/2009/09/18/sneak-peek-project-retweet/

מאת נאור:

התחילו מתמיכה בסמס, אם אני זוכר נכון זו היתה המוטיבציה, משהו שנעלם לגמרי בטח עם הרגלי השימוש של היום, אבל בשלב מסויים לדעתי הפך להיות גדול מהם – ה"תופעה" של קידוש ה140. מעניין אם הם רואים בזה גם בעיה.

מאת איל שחר:

גם אני האמנתי ככה, אבל בפועל זה נהיה כלי מסורבל ומאיים מרוב ה"פשטות" שלו.
אבל זה, כאמור, בפוסט אחר. כאן אני לא מציע לשנות את הממשק, אלא לאכוף בצורה פחות מעצבנת ומתסכלת את מגבלת אורך ההודעה.

מאת איל שחר:

נאור, אני מניח שהם לא רואים בכלום בעיה, כל עוד זה עובד :)

מאת נאור:

האדפטביליות של המשתמשים (או היכולת של הייפ לייצר אדפטביליות)

מאת איל שחר:

לאדפטביליות יש גבול. יש משתמשים שעוברים את הרף ויש כאלו שלא.

מאת אילן פאר:

פוסט מעניין. ראיתי אתמול את ביז סטון מדבר בכנס בלוס-אנג'לס, לדעתי הם עצמם לא יודעים שיט מהחיים שלהם, ועדיין מסתובבים כמו עכברים מורעלים כל אימת שקורה משהו בעל עוצמות סביב השירות שלהם.
וזה דווקא נחמד שהם גורמים לתפוקות בתעשיות סביב השירות, פעם זה בליפ.FM ופעם שירותי קיצורי דומיינים (bit.ly שולט!!!1)
אגב, הם מקצרים לבדם URL מעל 30 תווים, גם אם ההודעה לא הגיעה למקסימום תווים.

מאת איל שחר:

אז ירדנו כבר ל-4 תווים! יש!!! אפשר להוסיף עוד סימן קריאה בסוף הטוויט!!!

מאת נאור:

שרות שהופך לאיטו (אולי) לפלטפורמה לשירותים אחרים, ואז נשאלת השאלה מתי (ו/או אם) הפלטפורמה הזו תהפוך להיות קומודיטי (ראה מקרה טלפוניה) – "צינור" והאם יעניין את משתמשי השירותים האחרים אם השירות (כמו בליפ למשל) ירוץ מעל פייסבוק או טוויטר או וואטאבר חדש שיצוץ.
(טוב זה לא בדיוק שייך לפוסט הזה, אבל לא התאפקתי :))

מאת אורלי:

זאת אמנות ממש-כל הקטע בטוויטר הוא לתקשר מהר יותר אבל לפעמים אני נלחמת דקות ארוכות רק כדי להכניס את כל מה שאני רוצה להגיד להודעה של 140 תווים

*התגובה הזאת נכתבה ב140 תווים

מאת איל שחר:

לגמרי, אורלי. עכשיו תחשבי כמה טוויטים פשוט לא רואים אור בגלל המאמץ הזה לאמנות.
וגם כאן וויתרת על הרווחים סביב המקף. טוויטר אילצו אותך לכתוב בתחביר שגוי…

מאת אורלי:

קטנוני, יש לי גירסה #2

זו אמנות ממש – כל הקטע בטוויטר הוא לתקשר מהר יותר, אבל לפעמים אני נלחמת דקות ארוכות רק כדי להכניס את כל מה שאני רוצה להגיד להודעת 140 תווים!

מרגיז שאין הקלות. אבל תתאר לך הודעות ללא הגבלה – איפה הקסם, ואיך שולטים על כל התוכן הזה?

מאת איל שחר:

לא הצעתי לבטל את ההגבלה.
ואם את רוצה לדעת איך זה נראה – תיכנסי ל-Woofer (הוספתי קישור בסוף הפוסט)