רעש כפידבק

8 נובמבר 2009

שוב אני בפרץ נוסטלגי רגשי. זוכרים את המודמים ששימשו אותנו לפני כמה שנים? אם כן, הצליל הזה בטח זכור לך:


בתוך המודם היה רכיב, סוג של רמקול לצורך העניין, שמטרתו היתה להשמיע את הצליל הנעים והרך הזה אל קו הטלפון, וגם אל אוזנינו העדינות. ייתכן שאני טועה, אבל נדמה לי שאפשר היה להשתיק את הצליל הזה לחלוטין, ולתת לנו חוויית התחברות אילמת. אך כל מי שמזהה את הצליל יודע גם לזמזם את המקצבים שבו, וידע גם אז להשתמש בצליל הזה לזיהוי התחברות שמהלכה תקין.

דוגמה דומה לאותו נושא קשור למכוניות ההיברידות או החשמליות. אתה יכול לעמוד מאחורי מכונית מונעת ולא לדעת שהיא עוד שניה בודקת עליך את חוזק הפגוש האחורי. אפילו בוחנים אפשרות של  הטמעת רעש מלאכותי מסיבות בטיחותיות.

עוד דוגמה: התקתוק המלווה את האיתות ברכב – מקורו בממסר חשמלי מכאני הפותח וסוגר מעגל חשמלי. בטכנולוגיה של היום ובמכוניות מבוססות מערכות מחשוב, צליל זה ניתן לנטרול כמובן – אך המשוב שהוא מספק נועד להזכיר לנו לכבות את האיתות כשהוא לא רלוונטי כבר. בקטנועים הצליל הזה מוגבר במיוחד.

ויש כמובן את צליל הקליק של המצלמות הדיגיטליות. זה אמנם צליל כמשוב, ולא רעש, אבל הצליל המקורי אותו מחקים היום היה רעש בלבד, שלא ניתן היה לניטרול.

יש עוד דוגמאות לרעשים מאולצים הניתנים לנטרול אבל עדיין חשובים למשוב?

תגובות

מאת יובל:

צליל-המשוב הכי מוצלח שאני מכיר הוא זה של קופה בסופר, אבל לצערי הוא בדרך כלל ביפ ברירת-המחדל של פי.סי., למרות שבוודאי היה ניתן לבחור אחר שהיה מתאים יותר לסוג הרעש מסביב. לחילופין, הצליל ששומעים כשמשנים את העוצמה של הרמקולים במחשבי מקינטוש הוא צליל גבוה במידה כזו שכנראה נשמע באופן החזק ביותר לאוזן האנושית (צלילים נמוכים נשמעים יותר חלש).

מאת עומר:

אתה יכול לקחת כל סרט או סדרה שבה יש מחשב. תמיד המקלדת תרעיש כשיקלידו עליה והמחשב יעשה כל מיני ביפ-בופ-ביפים כתגובה על כל פעולה.

מאת אלעד:

קליק העכבר – בטח לא חייבים אותו, אבל הוא הפך חלק בלתי נפרד מהעכבר (וגם שם הפעולה, קליק היר)

בנושא קצת אחר – מחקים פידבק של לחיצה בעזרת רטט על מסכי מגע (haptic)

מתי יחקו מגע של הולוגרמות?

atm0

אני אישית יותר אוהב את הסרטים בהם יש צלילים של מדפסת סיכות בזמן שמזיזים חלונות על המסך.

למק יש צליל אתחול שאין דרך קלה לנטרל:
http://www.youtube.com/watch?v=Mt1bgsvsWms

גם לאקסבוקס יש צליל אתחול מובנה, ואם הוא מחוברת לסטריאו הוא יכול להעיר את כל השכונה באמצע הלילה בכלל בלי להתאמץ.

לפני כמה שנים היה רעש סביב איזו שמועה שמיקרוסופט הולכת להוסיף צליל אתחול (לחלונות?) שאי אפשר יהיה לכבות. אני בטח טועה לגבי זה.

מאת איל שחר:

מדליק היוטיובון, רן.
האמת שהתכוונתי יותר לרעשים טבעיים שנשארו במכוון גם לאחר שניתן היה להסיר אותם. חידדתי את השאלה בפוסט והוספתי דוגמה עכשיו.

מאת מיכאל ז.:

רוב המערכות והתוכנות לשיחה דיגיטלית מכניסות רעש לבן לקו כדי שבמקרים של שקט שבהם אף צד לא מדבר, הקו לא יהיה מושתק לחלוטין על מנת שאנשים בשני הקצוות לא יחששו שהשיחה נותקה.

מאת רן:

תודה! זה היה ממש נפלא לשמוע את הצלילים האלו שוב!
נוסטלגי, מרגש וכמעט מעלה דמעה :)
שיהיה לך יום כתום.

מאת משתמש אנונימי (לא מזוהה):

nic moc

מאת גל:

להרבה מצלמות סלולריות יש סאונד מובנה מזוייף ומעיק של תריס של מצלמת רפלקס.

וזה מזכיר לי משהו פחות קשור אבל מעניין. ביפן נשים היו נוהגות להוריד מדי פעם את המים בשירותים ציבוריים כדי לטשטש את קולות הפעילות הטבעית שלהן. גילו שהדבר הזה בזבז כמויות עצומות של מים והוסיפו לממשק השירותים (וכן יש דבר כזה, כדאי מאד לבדוק בגוגל) כפתור שמפעיל בחוזקה סאונד מזוייף של פעולת ההדחה.

מאת נעמי:

ככל הזכור לי לא היה ניתן לנטרל אותו
הייתי צריכה לכסות את המודם בכרית ושמיכה כדי שאמא שלי לא תשמע שאני מתחברת בלילה