הוויכוח על כפתור Maximize ו-Mac יסתיים בקרוב

19 פברואר 2008

בתוך המלחמה הגדולה בתולדות הגיקים של מק נגד פיסי, שהניבה וויקי ומותג פרסומי משובח, יש קרב קטן אחד, שתמיד היה המידווי של תומכי חלונות. הטיעון שהביס את השחצנים עם המחשבים היפהפיים האלה. למה לעזאזל אין כפתור Maximize במק?! איך אפשר לעבוד ככה?!
צר לי להודות, אבל נראה לי ש-Apple ינצחו את הקרב הזה בעתיד הקרוב.

השבוע נכנסתי לרשת שקר כלשהו לקנות מסך 20 אינטש' רחב. בשביל עמדת המחשב ליד הסלון. היה בזול. ממש דיל טוב. הפסדת… בכל מקרה, היה שם אדון מבוגר עם בתו, באו לקנות לה מחשב. נעמדו מול קיר המסכים הזה שנראים כולם אותו דבר, וכל מה שיכלו לשאול את הנציג זה "יש לכם את זה גם בשחור?". האמת שזה לא הרבה יותר ממה שהנציג ידע לענות. כשראה האדון שאני עובר עם הקרטון ביד, הצביע אליו ושאל: "תגיד, זה מסך טוב?".

נכנסתי לפעולה. "תראה, זה תלוי……יש… והרזולוציה…. האינטשים זה אלכסון… 16X9…. סרטים…. חדות…" וכו' וכו'. כששאלתי את הבת למה נועד המחשב, קיבלתי את התשובה האלמותית: "לא הרבה. וורד ואינטרנט". הסברתי להם שמסך רחב אינו מנוצל היטב לשימושים האלו, ושכדאי שיחפשו את המסך הכי גבוה, כי השטחים הלבנים בצידי כל עמוד אינטרנט שיראה לא יתרמו הרבה פרט להארת החדר.
הנציג התייצב במחאה: "אבל זה מאפשר לך לפתוח שני עמודים זה ליד זה!", ומיד הדגים. האב וביתו עקבו אחרי אצבעות ידו של הנציג עם העכבר, וניסו לשנן כדי שידעו לשחזר בבית.

היום אני יושב מול הדפדפן, ומגלה שלא זו בלבד שמצב מקס (קיצור. נמאס לי לחזור על המילה הזו) לא מנצל חצי מסך, זה גם מאד קשה לתפעל תנועות עכבר מקצה אחד של החלון ועד לקצה השני! רימו אותי!
מהר מאד מצאתי את עצמי לוקח את עצתו של נציג החנות, ולוחץ על כפתור Restore (ההיפך של מקס).
עכשיו, אם זה היה מקש מקלדת, זה היה המקש הכי מג'וייף. זה שאף פעם לא לוחצים עליו. למה שארצה לצאת ממצב מקס? פתאום כל הרעש של החלונות מסביב. כל כך מיותר. כל כך Mac.

גלריוס מקסימוס

מי שעבד על Mac יודע שמאז ומתמיד הם סירבו לשים כפתור מקס. הם שמו כפתור שלישי אחר שם למעלה, משהו תמוה בפני עצמו. אבל מקס? לא. משתמשי מק רגילים למתוח את החלון ידנית עד שימלא את המסך אם צריך. ונדמה לי שאפשר רק מאחת הפינות (?). סירבו בעקשנות ולא וויתרו. על זה ועל הלחצן הימני של העכבר. והיו כל מיני סיבות למה לא צריך מקס.

אחת הסיבות היתה "יש אפליקציות שלא עוזר כלום שמגדילים אותן". לך תפעיל מחשבון על 19 אינטש. והסיבה הזו הולכת ומתחזקת ככל שהמסכים גדלים. המקס מתחיל להיות לא נוח, וצריך להחליט מה הרע במיעוטו.
לכו תדעו. אולי עד ש-Windows 7 יצא כבר לא יהיה מקס. והשבויים של Apple יצאו בצהלות נצחון כאילו הקדימו את זמנם.

ככה זה מרגיש. אופס, הנה מקס התגנב לאמצע צילום מסך של מק!

תגובות

מאת Rosenthal Ido:

הבעיה במסכים גדולים
יש בעייה עם מסכים גדולים. גם מסכים "רחבים" וגם גדולים (מעל 21 אינץ).
הבעיה היא שרוב התוכנות לא בנויות לעבוד על המרחבים האלו. כשאתה מרחיב תוכנה על שטח כזה גדול, מה שיקרה ברוב המצבים זה או שרוב השטח יהיה שטח מת או שחלקי התוכנה ימתחו לאורך כל השטח הזה ותקבל רווחים גדולים בין אלמנטים ושורות טקסט ארוכות מאוד.
לכן עדיף לעבוד על כמה מסכים קטנים ולתת לחומרה לטפל בהפרדה של שטח העבודה.
לחלופין אפשר להשתמש בתוכנות שמנהלות שטח מסך, לדוגמה: http://reptils.free.fr

מאת יעקב משם:

הכפתור זה רק הסיפטום
התמיכה בעבודה על תוכנה שהיא לא במסך מלא, היא זו שמאפשרת לא לתת כפתור MAX.

תנסה לעבוד על windows explorer בחלון לא מלא, זה פשוט לא אפשרי.

בויסטה מיקרוסופט קצת שיפרו את המצב, אבל לויסטה יש בעיות אחרות.

מאת מתי:

חבל שלא אמרת
שאתה רוצה לקנות מסך. אח שלי עובד שם, היה עושה לך מחיר. סתם שילמת הרבה

מאת איל:

עידו, תודה!
הכלי שהפנית אליו נראה ממש מצוין. תודה!