תגיות או תיקיות? רשימות חכמות!

1 אפריל 2008

תגיות ותיקיותהשימוש בתיקיות וקבצים במחשבים האישיים קיים כאן מאז ומתמיד. פעם קראו לזה מחיצות (directories), היום זה תיקיות (folders) שאפילו מאויירות כתיקיות קלאסיות צהובות של אופיס דיפו. בשיעור מבוא ל-UI לומדים שממשק המחקה משהו מהמציאות הוא קל להבנה ולתפעול. וזה נכון. לכולנו נוח להבין את הרעיון. אמנם תמיד קשה לי להסביר למתחילים מה זה גזירה והדבקה, אבל המבנה ההיררכי ברור מהרגע הראשון.

אבל, שירים יד מי שעמד פעם מול רשימת התיקיות והתלבט היכן לשים את הקובץ. האם המייל ששלח לי טוני צריך לשבת בתיקיית "סופראנו", בתיקיית "לטיפול, ואתה יודע למה אני מתכוון", או בתיקיית "פרטי, לא לפתוח"? האם צריך לשים את כל האפיונים בתיקיה אחת או לפי פרוייקט? אפשר להוריד את היד.

ואז באו התגיות (או התגים? הנה ההתחבטות של הקולגה ר.י.ה ). הרעיון פשוט – כל אובייקט יכול להשתייך לכמה מקומות. תיקיות וירטואליות. כולנו מכירים היום את התגיות האלו מכל חור ברשת. אני לא יכול לדמיין איך היה נראה Youtube או Delicious אלמלא התגיות. בהחלט שחרור מכבלי המציאות הפיזית. פריט וירטואלי יכול להתקיים במספר מקומות בו זמנית. לפי תורת הקוואנטים גם במציאות הפיזית זה אפשרי, אבל זה עמוק מדי בשבילי.

ענן תגיות למתכונים בתפוז. איך בא לי משהו עם מלח…

תגיות הן לא תמיד הפתרון המתאים, ולפעמים משתמשים מעדיפים את המודל הברור של התיקיות. אני מניח שלא מעט משתמשי ג'ימייל לא מבינים במה עדיפות תגיות על תיקיות.

תגיות זה פאסה

כן. אנחנו מתחילים לראות סביבנו יותר ויותר את האבולוציה של עקרון התגיות אל התיקיות החכמות, או תיקיות החיפוש.

הרעיון פשוט: כל "תיקיה" היא אוסף פריים המתאימים למאפיינים מסויימים. אחד המאפיינים יכול להיות התגית שהוצמדה לפריט, אך לא רק.
למעשה, בכל פעם שאנחנו יוצרים תיקיה ועוצרים לחשוב כשאנחנו מעבירים אליה קבצים – אנחנו מריצים בראש סדרה של שאלות תנאי הקובעים את מידת ההתאמה של הקובץ לתיקיה. בדיוק באותו אופן אנחנו אמורים לבצע את האוטומציה של התהליך.
הנה כמה דוגמאות:


Outlook Search Folders
מאז גרסת 2003. תכונה שימושית שלא מעט מכירים. אני יכול להגדיר תיקיה לפי כל המאפיינים של הודעת דואר: השולח, תאריך, קבצים מצורפים, חשיבות, סימון דגל וכו'. אאוטלוק כבר מגיע עם כמה תיקיות כאלו, כמו תיקיה המרכזת את כל הדואר שלא נקרא מכל התיקיות, או דואר כבד משקל. למעשה, זה תחליף מלא לשימוש בתיקיות וב-rules. הכל יכול להישאר בתיקיה אחת, והתיקיות הוירטואליות יממשו את הסדר הדרוש.


RememberTheMilk
אפליקציה אונליין לניהול משימות החביבה עלי במיוחד. במבט ראשון היא עובדת בשיטת תיקיות רגילה (זה נקרא שם "רשימות"). בהסתכלות יותר מעמיקה, אני יכול לבצע חיפוש מתקדם לפי מאפיינים, ולשמור את החיפוש הזה כרשימה חכמה. אפשר גם ליצור רשימה על בסיס רשימה. למשל רשימה אחת תראה לי את כל המשימות שצריכות להתבצע ב-30 יום הקרובים, ורשימה אחרת תראה לי את כל אלו מהרשימה הראשונה שתויגו כ"לביצוע במשרד". משתמשים כבדים המכירים את שיטת GTD, נוטים להשאיר את כל המשימות ב-inbox ולהשתמש אך ורק ברשימות חכמות.gDocsBar
בזמן ש-Google Docs מתנדנדים בין תגיות לתיקיות ולא לוקחים החלטה, התוסף הזה לפיירפוקס לניהול Google Docs יוצא בגרסה המציעה תיקיות חכמות לניהול המסמכים שלך. עדיין לא הספקתי לנסות את זה, אבל נראה מבטיח.


WinFS
לפני כ-4 שנים מיקרוסופט הבטיחה לשנות את שיטת הקבצים במערכת ההפעלה לונגהורן (לימים ויסטה). התהליך כשל, אך מיקרוסופט עדיין עובדים על זה. זה לא בדיוק רשימות חכמות, אך הרעיון דומה – זיהוי פרי

תגובות

מאת אודי:

Everything is Miscellaneous
בטח אתה מכיר את זה,
אבל הנה הרצאה נחמדה באותו ענין:
http://video.google.com/videoplay?docid=2159021324062223592

והאתר של המרצה:
http://www.everythingismiscellaneous.com/

צ'או,
אודי (מאלוני אבא)

מאת ה.מ.מ:

ללא נושא
תגיות זה אחלה.

מאת Drazick:

תגיות
תגיות זה נהדר.
רק צריך לגבות את זה בחיפוש אינטואיטיבי (אני מחפש תמונה של אמא, עם הנכדה שלה אבל לא ביום הולדת – אז לסמן למשל בכחול צירפוים שאני מעוניין בהם, באדום משהו שאני רוצה שלא ייכנס פנימה).