חיפוש כפילטור ברכיבי ספרייה

4 אפריל 2008

פילטרנו הכותרת מספרת הכל. מה לא ברור?

יש תוכנה, כן?

יש בה ספריה של פריטים? עם קטגוריות, תיקיות, וכאלה?

המשתמש צריך לבחור משם פריטים. הוא אפילו יודע איך קוראים להם?

אז שימו שדה פילטור! (שזה בתורכית: חיפוש המסנן תוך כדי הקלדה) איך הוא ימצא את זה אחרת? צריך לנבור בתוך התיקיות עד שמוצאים?

טריוויאלי? הנה טובים ורעים שכולנו מכירים. לכל אחד 2 המחשות. נתחיל ברעים.

רע 1 – ה-iphone

(יש! יש לי פוסט על iphone!)

ספריה 1: אנשי קשר. לוקח 3 לחיצות וליטוף אחד מרגע שמוציאים את הטלפון מהכיס ועד שמגיעים לרשימה. וכשמגיעים מתנשפים מתגלה רשימה של מאות אנשים, מסודרים לפי א"ב. כדי לנווט אל השם זורקים את הרשימה מעלה-מטה, או שמשתמשים בסרגל האותיות הימני כדי להגיע בערך לאיזור, ומשם שוב מזיזים מעלה-מטה עד שמוצאים.
ומה יש בנוקיה הצ'וקומוקו שיושב שחוק וחסר סוללה כבר שנה במגירה? כפתור אחד מציג את השמות, ומיד נכנסים למצב פילטור תוך כדי הקלדה.

אני אוהב את ה-iphone ולא מחליף אותו. ואני לא בטוח שזה יוצא באמת פחות נגיעות בנוקיה, אבל זה פשוט מרגיש יותר נכון. אז למי שגם מרגיש ככה – יש אפליקציה שנקראת iDialer כתחליף לתוכנת החיוג ב-iPhone.

ספריה 2: ה-installer, ממנו מתקינים כל מיני גימיקים אחרי שפורצים את הטלפון. זו רשימה של מאות תוכנות וכלים המתעדכנת מהרשת באופן שוטף בעוד ועוד תוכנות כל יום. גם כאשר אני קורא ברשת על אפליקציה שתעזור לי לנווט בין אנשי הקשר למשל, ואני יודע שקוראים לה iDialer, האפשרויות שלי הן לעבור בין התיקיות עד שאמצא אותה, או לגלגל רשימה אלפאביתית ארוכההההה עד שאגיע. מזל שזה לא מתחיל ב-Z…

רע 2 – Adobe Flash
אם יש משהו שחקרתי לו את הפונקציות יותר מ-iPhone זה פלאש.

ספריה 1: הספרייה. ככה היא נקראת. מחזיקה את כל האובייקים (סימבולים) שאני צריך לסרטון שלי. משם בוחר אובייקטים כדי לתת להם הגדרות, לערוך אותם, להוסיף אותם לסרט וכו'.
גם שם, כאשר מחפשים סימבול מסויים, צריך לעבור על רשימה אלפאביתית ארוכה, או לנבור בתיקיות. כאן זה אפילו לא לבחירה. אם החלטת להשתמש בתיקיות – אין יותר רשימה אלפאביתית.
אנשים שעוסקים באנימציה ובפירוק דמויות לרכיבי רכיבים, כמו שירי אשתי, מקללים את הספרנית בד"כ.

ספריה 2: מאגר הקומפוננטות. אין מה לפרט. אותו רעיון. רכיבים. צריך לבחור. מסודרים בתיקיות. לך חפש.

טוב 1 – Microsoft Expression Blend
אני מכיר מי שיחשוד בי שוב שאני פרו-מיקרוסופט. אבל מה לעשות – ממשק חכם ומעניין.

ספרייה 1: חיפוש בספריית הנכסים. תקראו לזה נכסים, קומפוננטות, סימבולים. אותו סיפור. אבל הפעם עשוי טוב. מי שרוצה מדפדף בקטלוג לפי סוגים. בצד מחכה שדה קטן. תתחיל להקליד והרשימה תצטמצם. לא רק שזה עוזר למצוא מה מחפשים – זה גם כלי לחקירת הספריה וגילוי קבוצות של נכסים. למשל אם אקליד load אני מניח שאקבל נכסים מסוגים שונים שעוסקים בטעינה של מידע/מדיה.

ספרייה 2: מאפיינים. לא בדיוק ספריה, אבל בלי קטנוניות בבקשה. תיבה ייחודית בצד המסך המציגה לי את המאפיינים של הרכיב הבחור. זה המון מאפיינים, רובם ניתנים לעריכה. חלון מאד שמיש. אם אני רוצה לערוך את הרדיוס של הפינות של המלבן שלי, אני אכתוב corner והשדה המתאים כנראה יטפס אלי למעלה (סתם ניחוש, לא בדוק).
צד שמאל – לפני פילטור, צד ימין – אחרי. ההדגשה בתמונה לא במקור:

טוב 2: Apple בגזרת הדסקטופ
אזכור נוסף בפוסט הזה של תאגיד iWorkalone, הפעם שאקלים כמו בד"כ.

ספריה 1: לוח הבקרה. פשוט ביצוע מושלם. יש את הקטגוריות כפי שאנחנו מכירים אותם. עכשיו אני רוצה שהטקסטים יהיו יותר גדולים כי קשה לי לקרוא על המסך 28" הנוצץ. זה תחת Appearence? במקום לנבור (ולגלות שלא), מקלידים. הפעם, אפל לא מפלטרים ע"י העלמה של מה שלא רלוונטי, אלא ע"י החשכה. אני יכול להמשיך ולהסתדר עם רכיב ההקלדה עד שאגיע לאן שצריך, אבל שוב – ככלי הנותן לי מבט על כמו ב-blend – מצוין.

ספריה 2: itunes. כבר קינחתי ב-itunes בפוסט אחר השבוע. רובנו מכירים. כל משתמשי הנגנים של אפל די מאולצים להכיר. אחד החלוצים ליישם את הפילטור תוך כדי הקלדה. אותו סיפור – קטגוריות בתוך קטגוריות – והסינון פשוט פותר הכל. תקליד מה שבא לך. אומן, אלבום, אפילו מלחין. אתה תמצא. ראוי לציין את העקביות במיקום ועיצוב שדה החיפוש.

זהו. אין סיכום.

רק אומר שזה מתאים במקומות מסויימים גם ברשת. אך בתוכנה, בה אין משמעות לטעינה – זה מתבקש כפליים. דוגמה למימוש ברשת אפשר לראות באתר של אורלי ושלי – Go2Web20, שעבד יותר מהיר לפני שהיו 2200 אפליקציות ב

תגובות

מאת אדם:

ושוב.
אתה תאהב את המאק. החיפוש של האייטיונז מובנה בו ומאפשר חיפוש מהיר גם ב'פיינדר' (המקביל לאקספלורר חלונות של מיקרוסופט), וגם ב"ספוטלייט" הישר מהדסקטופ.