טיפ למשתמשי gmail – עולם קיצורי המקלדת

14 אוקטובר 2008

Gmail

(הבהרה: גם אם שמעת על קיצורי המקלדת – תישאר. יש קוסם בסוף)

אני חובב שימוש במקלדת. כנראה 102 מקשים יכולים להביא לעבודה מהירה יותר מעכבר, אם אתה מקדיש לזה קצת RAM במוח. אני משתמש ב-Google Apps, שזה כמעט Gmail לכל דבר. איכשהו, למרות שבמייל מבקרים הכי הרבה – לא נתפסתי לעניין המקלדת שם. אני יודע שהם קיימים, עברתי על הרשימה כבר כמה פעמים בעבר, אבל שם זה נגמר.

אם יש דבר אחד לקחת מהפוסט הזה

אם לחצת על הלינק של "הרשימה" ואחרי שקראת חזרת לכאן, אני אומר: בזבזת זמן. זה לא יתפוס לך. אי אפשר לזכור מעל 40 קיצורים וצירופים ככה על הדרך. זו כנראה הסיבה שבגללה גם לא נתאמץ להיזכר.

מה שכן נכון לעשות הוא להמשיך להשתמש בג'ימייל כאילו לא ידענו, ומדי פעם ללחוץ "?", סימן "עזרה" הקלאסי (לדעתי זו אמורה להיות קונבנציה לקיצור מקלדת זמין בכל אתר שצריך). על המסך יצוף מילון הקיצורים. זוכרים אחד, לוחצים esc, ומתחילים להשתמש בו פה ושם. אבל צריך להתאפק. רק אחד. טוב, שניים, אבל שאני לא אתחרט על זה, הא?

מילון הקיצורים. בחר אחד. רק אחד.

ואנקדוטות נוספות

 • קיצור m:
  שמעת על השתקה של שיחה? פעולה שנשמעת שימושית, אך אין דרך להגיע אליה עם העכבר!
 • קיצור del:
  הקיצורים שואפים להיצמד לסטנדרטים אוניברסליים / של גוגל / של מיקרוסופט. חוץ ממחיקת הודעה, יש למשל Z ל-ביטול פעולה (undo), משתמשי reader יכירו את J/K, וכולם מכירים את CTRL+S.
 • קיצור y:
  קומבינה. בערך "הסר ממצב נוכחי". אותו מקש מוחק הודעה, משחזר הודעה, מסיר כוכבית, מסיר תווית. הכל תלוי איפה רואים את ההודעה. קונספט מעניין שנובע משימוש בתגיות לכל דבר.
 • קיצור חסר:
  האמת שזה לא קשור רק לקיצורים, אבל כאן נגמר הטיעון "לא רצינו לסבך את הממשק". איך לעזאזל רואים את ההודעות שלא נקראו בלי להקליד label:unread? הרי כולנו עדיין חוטאים ומסמנים הודעות לטיפול ע"י unread. אח"כ לך תמצא איפה קבורות אותן הודעות.
 • עוד קיטור לקינוח:
  חבל שאי אפשר לבצע פעולות על השיחה המסומנת בחץ. חיביים לסמן אותה קודם, וחייבים להסיר סימון כשמסיימים. די מסרבל.
 • הקיצר:
  כנראה ייקח לי זמן להשליך מאפיינים של דסקטופ לאלו שברשת, כמו קיצורי מקלדת.
  כנראה ייקח זמן עד שהביטוי "אפליקציה" יחייב מאפיינים כאלו.
  כנראה גוגל ילמדו אותנו איך עושים את זה. שוב.

תגובות

מאת רן:

אוניברסליות
הקיצורים הם מישמאש של כמה עולמות שונים – דווקא הדוגמה שנתת של j ו-k מגיעה מ-vim ויישומים יוניקסיים אחרים, כמו גם / לחיפוש

וראוי במיוחד לציין את העובדה שגוגל יודעים לזהות את הקיצורים האלה גם כשהמקלדת על שפה אחרת – כלומר, לדוגמה, בגוגל דוקס, הקיצור ctrl+k כשהמקלדת באנגלית זהה לקיצור ctrl+ל כשהמקלדת בעברית. לא ראיתי את זה עובד ככה בשום מקום אחר

מאת ניצן:

בקשר לחיפושים בתיבה
אם תסתכל בחלק העליון של הג'ימייל, ליד השם משתמש שלך, אמור להופיע שם איזה איקון ירוק שכזה. לחיצה עליו תכניס אותך אל מסך המעבדות של ג'ימייל שם תוכל להוסיף מספר שירותים.
הנוח ביותר, לדעתי, הוא QUICK LINKS שיושב מתחת לתיבת התגיות ומאפשר לייצר לינקים לחיפושים קבועים (כמו is:unread).
כך, החיפושים הנפוצים יושבים בשליפה מהירה.

מאת אמיר:

שאלה
איך מעלים את חלון הקיצורים?
כאשר לוחצים על מקש "?" בפיירפוקס
נפתחת תיבת חיפוש

מאת איל:

אמיר
זה נשמע כמו איזה תוסף שתפס לך את קיצור המקלדת הזה…

מאת סיון:

כן מה עושים עם פיירפוקס????
אני לא מצליחה לעשות כלום כי ישר נפתחת לי תיבת חיפוש!!!!

מאת משה:

שימושי מאוד תודה רבה באמת שאין על ג'ימייל

אבל לא אהבתי את הבאזז הזה….